С малко, но Англия сломи Хърватия

0
0
361

Англия удари Хърватия с 1:0 в мач от група D на Евро 2020. Пред доста публика на ст. “Уембли” единствено точен беше Рахийм Стърлинг (57). Офанзивният футболист на шампиона Манчестър Сити се разписа, след като беше изведен на стрелкова позиция от Калвин Филипс. Стражът на “шахматистите” Доминик Ливакович успя да докосне топката, но тя все пак влезе във вратата.
Така “Трите лъва” взеха частичен реванш от Хърватия, след като балканците ги победиха с 2:1 след продължения на 1/2-финал на Световното първенство в Русия 2018 г.

Англия постигна 16-а победа у дома в последните си 17 двубоя, а единственото поражение на тима е от октомври 2020 г. в Лигата на нациите. Освен това за първи път “Трите лъва” успяха да спечелят първата си среща на европейски финали, като дотук бяха с пет равенства и четири поражения.
Сега срещата започна силно за англичаните и те удариха греда чрез Фил Фоудън (6).

Последваха още силни минути за англичаните и те затегнаха обръча около вратата на съперника, но множеството им центрирания бяха неуспешни. Едва след 20-ата Хърватия започна да гради по-дълго свои атаки. При една такава Вършалко проби отдясно и центрира успешно към Перишич, но ударът на крилото от добра позиция бе ужасяващ.

До края на полувремето срещата се поуспокои, като пресата на хърватските нападатели затрудняваше домакините в изнасянето на топката. Това се промени в 41-ата минута, когато при дълъг пас към Стърлинг Чалета-Цар игра с ръка, а от последвалия пряк свободен удар Кийрън Трипиър стреля в стената.

Второто полувреме започна с много предпазлива игра и от двата отбора, но Англия успя да вкара от нищото в 56-ата минута. Страхотна комбинация завърши с извеждащ пас на Калвин Филипс към Рахийм Стърлинг, който не сгреши сам срещу Ливакович. Вратарят докосна топката не успя да я отклони.

В 61-ата минута “Трите лъва” направиха още една много добра атака. Мейсън Маунт центрира остро към Хари Кейн, но нападателят стреля неточно от малък ъгъл. Освен това се и контузи в ситуацията.

В 67-ата минута Мейсън Маунт също бе близо до гола, като се пробва от пряк свободен удар и топката мина на сантиметри над вратата. Англия определено вдигна значително оборотите през второто полувреме.

Стърлинг имаше супер възможност да вкара втория си гол в 74-ата минута. След изчистване на топката в наказателното поле, тя падна на левия му крак, но след удара му топката премина високо над вратата.

Дебют за Англия направи 17-годишният Джуд Белингам, който стана най-младия футболист за “Трите лъва” на европейски финали. В следващия си мач Англия среща Шотландия на “Уембли” на 18 юни (петък), а Хърватия е домакин на Чехия в Глазгоу.

Англия: Пикфорд, Уокър, Стоунс, Мингс, Трипиър, Райс, Флипс, Маунт, Фодън, Стърлинг, Кейн

Хърватия: Ливакович, Върсалко, Вида, Чалета-Цар, Гвардиол, Брозович, Модрич, Ковачич, Крамарич, Ребич, Перишич