Англия разби Иран в голеада

0
0
233

Англия стартира повече от мощно на Световното. “Трите лъва” разбиха Иран с 6:2 на старта на Група B. Пред 46 000 души на ст. “Ахмед Бин Али” играчите на Гарет Саутгейт бяха абсолютния доминант на терена. Това всъщност е един от най-резултатните мачове в историята на Мондиали, който продължи 117 минути заради дългите продължения на двете полувремена.

Англия беше близо до това да изравни рекорда си за най-изразителна победа на световни финали, след като през 2018 г. победи Панама с 6:1.
19-годишният Джуд Белингам (35) откри и стана вторият най-млад голмайстор за тима на световни финали. Букайо Сака (44 и 62) заби други два гола, а сред голмайсторите се записаха още Рахим Стърлинг (45+1), Маркъс Рашфорд (71) и Джак Грийлиш (90). За Иран и двата гола вкара Мехди Тареми (65 и 90+13).

На терена, тежък сблъсък между вратаря на азиатците Алиреза Бейранванд и негов съотборник доведе до дълга пауза за оказване на медицинска помощ на стража. Впоследствие той опита да продължи, но малко след това бе сменен от Сейед Хосейн Хосейни. След няколко добри атаки и греда, възпитаниците на Гарет Саутгейт поведоха закономерно в резултата в 35-та минута, когато Джуд Белингам засече с глава центриране на Люк Шоу от ляво за първия си гол с националната фланелка. До края на полувремето иранците се сринаха и инкасираха на бърза ръка още две попадения, първо от Букайо Сака след прецизен шут с левия крак, а след това и от Рахийм Стърлинг, който засече подаване на Хари Кейн от дясно.

След паузата Сака вкара втория си гол в срещата, а скоро след това Иран стигна до почетен гол след страхотен изстрел под гредата на Мехди Тареми. 49 секунди след появата си от резервната скамейка, Маркъс Рашфорд преодоля Хосейни за 5:1, а Англия вкара шести след комбинация от други две смени на Саутгейт – Калъм Уилсън и Джак Грийлиш, завършена от офанзивния футболист на Манчестър Сити. Дълбоко в добавеното време, Тареми вкара втория си гол за иранците от дузпа за нарушение на Джон Стоунс в наказателното поле на англичаните.

Преди първия съдийски сигнал, фенове на англичаните имаха проблем с билетите си и влязоха малко по-късно на стадион „Халифа Интернешънъл“ в столицата Доха. При изпълнението на националните химни пък, играчите на Иран отказаха да пеят своя, в знак на солидарност към анти-правителствените протести в родината им.

Не мина и без скандал, след като футболистите на Иран отказаха да пеят националния химн, демонстрирайки протест срещу режима в страната. Това доведе до аплодисменти от трибуните, а някои ирански фенове освиркаха собствения си химн.

Снимка: Туитър