Черно море детронира шампиона Рилски спортист

0
0
204

Носителят на Купата на България по баскетбол за мъже от последните два сезона Рилски спортист отпадна от надпреварата след поражение от Черноморец в първия четвъртфинал на тазгодишното издание на турнира. Бургазлии победиха самоковци за втори път в рамките на по-малко от седмица, като този път надделяха с 82:78 (15:29, 18:10, 23:9, 13:21, 13:9) след продължение в „Арена София“ в столицата, където се провежда Финалната осмица от днес до петък, 24 март.

Черноморец очаква на полуфиналите за Купата на България утре от 18:00 часа победителя от втория четвъртфинал между Левски и Берое. „Сините“ и старозагорци излизат един срещу друг веднага след първия двубой, но мачът се забави от предварително планирания начален час 15:15.

Рилски спортист и Черноморец изиграха много оспорван двубой, като самоковци пропиляха преднина от 18 точки през първото полувреме, но направиха и повече грешки (21-12).
Баскетболистите на Рилски спортист започнаха по-уверено и поведоха с 29:15 след първите 10 минути игра. С кош на Йордан Минчев самоковци дръпнаха с 18 точки – 39:21 при оставащи три минути и 40 секунди от първото полувреме. Воден от Георги Боянов и Мунис Туту съставът на Черноморец обаче направи серия от 12:0, за да се доближи на 6 точки на почивката – 39:33.

През второто полувреме Рилски спортист отново стартира по-добре, дръпна с 44:33, но тимът от Бургас изравни за 44:44 в средата на третата четвърт след 11 безответни точки, дело на Боянов, Туту и Брайс Нзи. Три минути и половина преди края на периода Нзи донесе за първи път аванс за Черноморец в мача при 46:44. В оставащото време бургазлии държаха инициативата и поведоха с 56:48 преди заключителната част.

С точни стрелби на Деян Карамфилов и Брандън Рандълф Рилски спортист намали пасива си до 56:58 при оставащи малко повече от 8 минути в мача, а след нова тройка на Карамфилов самоковци обърнаха до 59:58. Последваха минути с размяна на водачеството, Рандълф вкара от далечна дистанция за 67:64 за Рилски спортист, Черноморец намали, но Чавдар Костов реализира за 69:66 две минути преди края на срещата. Бургазлии се възползваха от грешка на Рилски спортист, откраднаха топката и след като Макол Моайен бе фаулиран, той отбеляза един наказателен удар, намалявайки на 67:69, при оставащи 41 секунди Джордан Тъкър от Черноморец изравни за 69:69. Деян Карамфилов пропусна за Рилски спортист, последва неточна стрелба и на Мунис Туту за край на редовното време при равенство 69:69.

В допълнителните 5 минути Черноморец излезе напред в резултата за 74:72 при оставащи две минути и половина, а след умишлен фаул на Тъкър, Александър Янев отбеляза два наказателни удара за 74:74. Малко по-късно Янев отново бе фаулиран и реализира от наказателната линия, но Черноморец веднага изравни, Георги Боянов бе точен за преднина от 78:76, а при оставащи 27 секунди отбеляза за 80:76 в полза на Черноморец. Рилски спортист не успя да стигне дсо обрат до края и отпадна от турнира.

Джордан Тъкър бе най-резултатен за успеха на Черноморец с 22 точки, 6 борби и 3 асистенции, а Георги Боянов оформи „дабъл-дабъл“ от 16 точки и 17 борби.
За Рилски спортист Александър Янев завърши с 16 точки и 8 борби, а Брандън Рандълф се отчете с 15 точки, 4 борби и 4 асистенции.

Снимка: БФБаскетбол