40 години от победата на ЦСКА над Байерн

0
0
404

На тази дата преди 40 години (7 април) ЦСКА постига една от най-великите си победи в Европа, след като надиграва с 4:3 Байерн (Мюнхен) в първи полуфинал за КЕШ.

След елиминирането на действащия европейски шампион Ливърпул, на стaдион “Васил Левски” пристигат баварците. Германският колос е пълен с легенди на световния футбол – Румениге, Брайтнер, Аугенталер и Хьонес.

Резултатът до 18-ата минута е исторически – 3:0 за ЦСКА. Георги Димитров – Джеки дава преднина на “червените” след удар с глава. Пет минути след това Цецо Йончев правни 2:0 след перфектно изпълнение на пряк свободен удар. Ради Здравков вкарва за 3:0 в 18-ата минута от дузпа, отсъдена за нарушение срещу Стойчо Младенов.

Байерн е в шок и треньорът прави смяна още в 18-ата минута. На терена влиза Дитер Хьонес, който изравнява везните. В 27-ата минута баварците връщат едно попадение, а само пет минути след това именно Хьонес прави 2:3.

В 50-ата минута Цецо Йончев отново дава два гола преднина на ЦСКА – 4:2, но Брайтнер реализира трето попадение за Байерн и така “армейците” печелят само с 4:3.

На реванша Байерн побеждава “червените” с 4:0 и се класира за финала, който след това губи от английския Астън Вила с 0:1.

“Жалко, че при 3:0 защитата ни допусна наивни грешки. Опазихме Румениге, но другите останаха непокрити”, казва тогавашният треньор Аспарух Никодимов.

След мача ДПА пише: “’ЦСКА е много силен отбор, но двата гола, които допусна, подценявайки баварците, ще донесе на българите много проблеми на реванша “.

“Билд”: “Това беше един криминален роман. Хьонес и Брайтнер спасиха Байерн , не вярвахме на очите си след като в 18 минута резултатът беше 3:0 , но след това българите проиграха много евтино преднината си. Никога досега не се беше случвало шампионът на Германия да губи с 0:3 в 18 минута на мача”.

ZDF: “Не вярвахме на очите си, когато българите водеха още в 18-ата минута с цели три гола. Но много евтино проиграха това предимство.

ЦСКА – Байерн (Мюнхен) 4:3
1:0 Георги Димитров (7), 2:0 Цветан Йончев (12), 3:0 Ради Здравков (18-дузпа), 3:1 Дюрнбергер (27), 3:2 Дитер Хьонес (32), 4:2 Цветан Йончев (50), 4:3 Брайтнер (83)

ЦСКА: Георги Велинов, Красимир Безински, Динко Димитров, Методи Томанов (46–Aльоша Димитров), Георги Димитров, Георги Илиев, Цветан Йончев, Стойчо Младенов, Ружди Керимов (40–Александър Александров), Ради Здравков, Никола Велков
Старши треньор: Аспарух Никодимов

Байерн: Манфред Мюлер, Курт Нидермайер, Удо Хорсман, Бертрам Байерлорцер, Клаус Аугенталер, Волфганг Краус (57–Ханс Пфлюглер), Бернд Дюрнбергер, Паул Брайтнер, Асгеир Сигурвинсон (18–Дитер Хьонес), Волфганг Дремлер, Карл-Хайнц Румениге
Треньор: Пал Чернай