Рилски спортист защити Купата на България след бой по Левски

0
0
247

Рилски спортист победи Левски с 92:86 (28:30, 17:23, 22:16, 25:17) и спечели за втори пореден и общо четвърти път Купата на България по баскетбол за мъже. Финалът на надпреварата в „Арена Ботевград“ бе повторение на миналогодишния сблъсък за трофея, в който Рилски спортист също триумфира. Старши треньорът на състава от Самоков Людмил Хаджисотиров прибави трето златно отличие от турнира на сметката си.
За най-полезен баскетболист във финала бе избран Павлин Иванов от състава на победителите. Той реализира 21 точки, 4 борби и 2 асистенции в сблъсъка с Левски.

Двата състава стартираха мобилизирано и направиха много равностойна и резултатна първа четвърт. „Сините“ взеха аванс от 4 точки в средата на частта с тройка на Джош Паркър. Съперниците залагаха предимно на атаката, а втора поредна точна стрелба от далечна дистанция за Паркър увеличи преднината на Левски до 5 точки при 22:17. Размяната на тройки продължи и след 10 минути игра Рилски спортист изоставаше с 28:30.

Съставът от Самоков излезе с 3 точки напред, но след кошове на Ивица Радич и Марио Литъл, „сините“ бързо си върнаха водачеството до 40:36. С две поредни тройки, дело на Лъчезар Димитров и Цветомир Чернокожев, Левски поведе с 8 точки – 53:45 в края на първото полувреме. Столичният тим реализира впечатляващите 11 точни стрелби от далечно разстояние от 14 опита за първите 20 минути.

Със серия от 16:4 отборът на Рилски спортист обърна до 61:57 в средата на третата част. Левски се доближи до точка разлика, Венцислав Петков изравни за 67:67 при оставаща минута до края на периода, а Марио Литъл даде аванс на „сините“. Така преди последните 10 минути резултатът бе 69:67 за Левски.

Воденият от старши треньора Константин Папазов състав дръпна със 73:67, но Рилски спортист намали до две пасива си. Страхотните изяви на Марио Литъл продължиха и с две поредни негови точни стрелби „сините“ поведоха с 5 точки, а Цветомир Чернокожев даде преднина от 82:76 за Левски. В заключителните моменти блесна Павлин Иванов и след като Алекс Симеонов бе реализирал за 84:82 за Рилски спортист, Иванов бе точен за 88:84 минута и 26 секунди преди края. При 4 точки аванс за самоковци, Трей Портър бе фаулиран при оставащи 12.2 секунди и вкара на два пъти за 92:86, с което реши сблъсъка.

Най-резултатен за победителите от Рилски спортист беше Брендън Браун с 28 точки, 5 борби и 6 асистенции. Алекс Симеонов добави 17 точки и 10 борби, а с 12 точки и 8 борби се отчете Трей Портър. За Левски силен мач изигра Марио Литъл, който завърши с 30 точки и 3 борби. По 15 точки отбелязаха Ивица Радич и Цветомир Чернокожев, като Радич овладя и 8 борби. Джош Паркър вкара 11 точки за „сините“.