Наоми Осака триумфира на “Аустрелиън оупън”

0
0
413

Наоми Осака спечели “Аустрелиън оупън” за втори път в кариерата си след убедителен успех на финала над Дженифър Брейди с 6:4, 6:3. Японката не остави никакви шансове на съперничката си от САЩ, а двубоят продължи само 79 минути.
Титлата е четвърта за 23-годишната Осака в турнирите от Големия шлем (US Open 2018 и 2020, Australian Open 2019 и 2021). Тя остава непобедена във финални мачове.

По пътя към трофея “Дафне Окхърст” Осака даде само един сет на съперничките си. Това се случи в осминафинала с Гарбине Мугуруса (4:6, 6:4, 7:5), когато отрази и два мачбола. Брейди, която е 24-а в света, отстрани само две поставени (Дона Векич 28-а и Каролина Мухова 22-а) преди да стигне до финалния в мач. В него класата между нея и Осака беше голяма.

В първия сет Осака успя да пробие първа за 3:0, но после нервите не й позволиха да затвърди предимството си и Брейди се върна в сета. Американката обаче се пропука в най-неподходящия момент при 5:4 в полза на опонентката й и допусна пробив. Той бе предизвикан изцяло с непредизвикани грешки от Брейди, която пренесе срива си и в началото на втория сет.

Осака моментално поведе с два пробива, но след това имаше проблеми с първия си сервис и допусна брейк, макар да запази преимуществото си в резултата. При 40-30 и 4:2 Брейди имаше шанс да стигне поне до дюс, но сбърка форхенд и трябваше да сервира за оставане във финала. Тя го направи, но след това Осака затвори мача убедително на нула за четвъртата си титла от “Шлема”.

Двукратната шампионка в Мелбърн постигна трета победа в четири срещи помежду им. Единственият успех на Брейди е от 2014 г., а през миналата година Осака я победи на полуфинал в US Open преди да вдигне трофея в Ню Йорк.
С титлата Осака ще се изкачи в понеделник с една позиция в световната ранглиста до второто място, изпреварвайки румънката Симона Халеп. Брейди ще направи скок до 13-ото място в света.

Снимка: facebook.com/AustralianOpen