Везенков и Олимпиакос стигнаха финалната четворка в Евролигата

0
0
222

Олимпиакос на Александър Везенков преодоля пасив от 11 точки и победи гостуващия Монако с 94:88 (11:13, 30:35, 25:22, 28:18) в петия мач от четвъртфиналната серия между двата състава в Евролигата по баскетбол за мъже. Така след 3:2 успеха в плейофите гръцкият гранд се класира за Финалната четворка на турнира, където ще се изправи срещу шампиона от миналата година Анадолу Ефес (Тур). Другата полуфинална двойка е изцяло испанска – Барселона срещу Реал Мадрид.

Сред публиката в залата беше и звездата от НБА Кевин Дюрант. Пред него българинът се представи на ниво в двубоя. Той започна като титуляр и се отчете с 9 точки, 7 борби и 1 асистенция за 35:08 минути на паркета. Везенков за първи път в кариерата си ще играе на полуфиналите в турнира. Друг българин такъв няма.

В Атина гостите от Монако изиграха по-добро първо полувреме, след което водеха с 48:41. Домакините успяха да изравнят в хода на третата част, но в края Майк Джеймс вкара тройка със сирената за 70:66 за френския тим. В последните 10 минути равностойната игра продължи. Баскетболистите на Олимпиакос поведоха с кош на Костас Слукас за 82:81 4:28 минути преди края. След това той вкара два фаула и тройка за 89:83 и до края домакините удържаха преднината си, за да триумфират с 94:88. Двубоят беше прекъснат за кратко 7 секунди преди края, тъй като феновете на домакините нахлуха на терена.
Така Олимпиакос ще се завърне на финалната четворка на турнира след петгодишно отсъствие. Най-резултатен за победителите беше Шакил МакКисик с 18 точки, Томас Уолкъп добави 17. Тайлър Дорси се отчете с 16 точки, а Костас Скулас добави 15 точки, 5 борби и 5 асистенции. За Монако Майк Джеймс завърши с 24 точки и 10 асистенции. Финалната четворка на Евролигата ще се проведе между 19 и 21 май в Белград (Сърбия).