Финалната четворка в Евролигата вече е ясна

0
0
290

Днес станаха ясни трите отбора, които се присъединяват към ЦСКА Москва във финалната четворка на тазгодишното издание на баскетболната Евролига. Докато руският гранд нямаше никакви проблеми срещу Фенербахче, отстранявайки ги с 3:0 победи, то в останалите четвъртфинални серии се стигна до пети решаващ сблъсък, който определи останалите полуфиналисти. Изненади липсваха днес и победители и в трите срещи бяха отборите-домакини, които предварително бяха сочени за фаворити от специалистите.

В първият двубой за деня Анадолу Ефес най-накрая приключи серията с Реал Мадрид след домакинска победа с 88:83 (18:21, 18:20, 24:16, 28:26), след като в мач  №3 и 4 играни в испанската столица на два пъти допуснаха да загубят след като водеха с по над 10 точки в последната четвърт. Преди това турският тим бе спечелил с общо 50 точки разлика първите две срещи в серията, което е рекорд в историята на Евролигата. За разлика от тогава сега Анадолу Ефес имаха много повече проблеми и се наложи те да сътворят обрат, тъй като на полувремето губеха с 36:41. Въпреки това те показаха, че са по-стойностният отбор и в крайна сметка се поздравиха с успеха. Най-резултатен за турците бе американецът Крис Сингълтън, завършил с 26 точки и 8 борби. Василие Мицич се отличи с 18 точки и 5 асистенции, Крунослав Симон добави 17 точки, а лидерът на тима Шейн Ларкин приключи с 10 точки, 5 борби и 4 асистенции. За Кралският клуб с най-много точки 17 завърши аржентинският гард Николас Лапровитола, Трей Томпкинс вкара 12, а Серхио Йул и Джейси Керъл записаха по 10.

В друга решителна среща от днес италианският Армани Милано се прави трудно като домакин на Байерн Мюнхен с 92:89 (24:22, 26:18, 22:18, 20:31) и с 3:2 победи се класира на полуфиналите в Евролигата. Те бяха напът да допуснат пълен обрат след като спечелиха първите две срещи, а в решителният мач днес за малко не допуснаха Байерн да им открадне победата след късен щурм в последната четвърт. Все пак тимът от Милано триумфира, а основната заслуга за това имаше датчанина Шавон Шийлдс приключил с 34 точки и 5 борби. Малкълм Дилейни с 16 точки и Кайл Хайнс с 12 точки и 7 борби бяха останалите, които впечатлиха от домакините. За немците с дабъл-дабъл 19 точки и 10 борби се отличи Джейлън Рейнолдс, а Уейд Болдуин IV също бе на ниво със 17 точки, 3 борби и 5 асистенции.

В последният двубой за деня Барселона не срещна особена съпротива срещу Зенит Санкт Петербург и след победа с 79:53 (23:14, 20:16, 14:9, 22:14) попълни финалната четворка в Евролигата. След като си размениха по една победа при гостуванията със Зенит, сега каталунците бяха безкомпромисни и отвяха руският тим с 26 точки разлика. Кори Хигинс бе най-резултатен с 15 точки, Ник Калатес донави 12 точки и 5 асистенции, а Брендън Дейвис и Кайл Курич се отчетоха с по 11 точки за успеха на испанците. За руснаците единственият баскетболист, който мина границата от 10 точки бе Алекс Пойтрес с 11.

Така на полуфиналите, които ще се проведад на 28-ми май в Кьолн един срещу друг ще се иправят Барселона срещу Армани Милано от 19.00 часа и ЦСКА Москва срещу Анадолу Ефес от 22.00 часа. Финалът е на 30-ти май от 21.30 часа българско време.