> > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > >

Финалната четворка в Евролигата вече е ясна

14 0

Днес станаха ясни трите отбора, които се присъединяват към ЦСКА Москва във финалната четворка на тазгодишното издание на баскетболната Евролига. Докато руският гранд нямаше никакви проблеми срещу Фенербахче, отстранявайки ги с 3:0 победи, то в останалите четвъртфинални серии се стигна до пети решаващ сблъсък, който определи останалите полуфиналисти. Изненади липсваха днес и победители и в трите срещи бяха отборите-домакини, които предварително бяха сочени за фаворити от специалистите.

В първият двубой за деня Анадолу Ефес най-накрая приключи серията с Реал Мадрид след домакинска победа с 88:83 (18:21, 18:20, 24:16, 28:26), след като в мач  №3 и 4 играни в испанската столица на два пъти допуснаха да загубят след като водеха с по над 10 точки в последната четвърт. Преди това турският тим бе спечелил с общо 50 точки разлика първите две срещи в серията, което е рекорд в историята на Евролигата. За разлика от тогава сега Анадолу Ефес имаха много повече проблеми и се наложи те да сътворят обрат, тъй като на полувремето губеха с 36:41. Въпреки това те показаха, че са по-стойностният отбор и в крайна сметка се поздравиха с успеха. Най-резултатен за турците бе американецът Крис Сингълтън, завършил с 26 точки и 8 борби. Василие Мицич се отличи с 18 точки и 5 асистенции, Крунослав Симон добави 17 точки, а лидерът на тима Шейн Ларкин приключи с 10 точки, 5 борби и 4 асистенции. За Кралският клуб с най-много точки 17 завърши аржентинският гард Николас Лапровитола, Трей Томпкинс вкара 12, а Серхио Йул и Джейси Керъл записаха по 10.

В друга решителна среща от днес италианският Армани Милано се прави трудно като домакин на Байерн Мюнхен с 92:89 (24:22, 26:18, 22:18, 20:31) и с 3:2 победи се класира на полуфиналите в Евролигата. Те бяха напът да допуснат пълен обрат след като спечелиха първите две срещи, а в решителният мач днес за малко не допуснаха Байерн да им открадне победата след късен щурм в последната четвърт. Все пак тимът от Милано триумфира, а основната заслуга за това имаше датчанина Шавон Шийлдс приключил с 34 точки и 5 борби. Малкълм Дилейни с 16 точки и Кайл Хайнс с 12 точки и 7 борби бяха останалите, които впечатлиха от домакините. За немците с дабъл-дабъл 19 точки и 10 борби се отличи Джейлън Рейнолдс, а Уейд Болдуин IV също бе на ниво със 17 точки, 3 борби и 5 асистенции.

В последният двубой за деня Барселона не срещна особена съпротива срещу Зенит Санкт Петербург и след победа с 79:53 (23:14, 20:16, 14:9, 22:14) попълни финалната четворка в Евролигата. След като си размениха по една победа при гостуванията със Зенит, сега каталунците бяха безкомпромисни и отвяха руският тим с 26 точки разлика. Кори Хигинс бе най-резултатен с 15 точки, Ник Калатес донави 12 точки и 5 асистенции, а Брендън Дейвис и Кайл Курич се отчетоха с по 11 точки за успеха на испанците. За руснаците единственият баскетболист, който мина границата от 10 точки бе Алекс Пойтрес с 11.

Така на полуфиналите, които ще се проведад на 28-ми май в Кьолн един срещу друг ще се иправят Барселона срещу Армани Милано от 19.00 часа и ЦСКА Москва срещу Анадолу Ефес от 22.00 часа. Финалът е на 30-ти май от 21.30 часа българско време.