България победи Парагвай за Купа “Дейвис”

0
0
229

България се наложи с 3:1 победи срещу Парагвай в плейофа от Световна група II на Купа “Дейвис”, неофициално световно отборно първенство по тенис за мъже. Александър Лазаров и Александър Донски осигуриха триумфа на “трикольорите” след успех в мача двойки срещу Хуан Борба и Ернандо Хосе Ескура с 6:3, 7:5 за малко повече от час на твърдите кортове в столичната зала “София”.

Българският дует взе ранна преднина от 4:1 гейма и задържа аванса си до края на първия сет. Във втората част южноамериканците поведоха с 4:2, но Лазаров и Донски реализираха обрат, след като взеха последните 13 разигравания в двубоя.

В единствения сингъл, който беше без значение за крайния победител, 18-годишният Нестеров дебютира за националния отбор с поражение от Вайехо с 6:7 (6), 7:6(2), 5:10 след малко повече от два часа игра.
Българинът загуби драматично оспорвания първи сет след 6:8 точки в тайбрека, а във втората част той пропиля аванс от 5:1 гейма, но в последвалия нов тайбрек Нестеров доминираше и изравни резултата. В решителния шампионски тайбрек до 10 точки 17-годишният Вайехо дръпна с 5:1 и до края не допусна обрат, за да запише единствения успех за Парагвай в двубоя.

В първите два мача поединично Димитър Кузманов записа рекордна 21-а победа на сингъл за България в купа “Дейвис” след 7:6 (5), 6:0 над Ескура, с което даде преднина в резултата на домакините. След него в петък Лазаров надделя с 6:4, 6:1 над Даниел Вайехо, полуфиналист на Откритото първенство на Австралия при юношите от края на януари.
С успеха момчетата на капитана Валентин Димов продължават в основната надпревара в Световна група II през септември в борба за място в плейофите за класиране в Световна група I. Евентуално тогава може да играе и Григор Димитров, който сега отряза националите.

Снимка: БФТенис