Руснаци спряха Балкан в Европа

0
0
330

Българският шампион Балкан загуби битката за първо участие във Файнъл 4 на турнира за Купата на ФИБА Европа. На четвъртфинал у дома нашите отстъпиха с 62:84 на един от най-силните отбори в турнира – руският Парма. Балкан се държеше дълго време в срещата, но през второто полувреме преднината на съперника стигна 20 точки и до края гостите не позволиха да се случи нещо по-различно. Най-голямата разлика, която се открои, бе в борбата под коша, където съперникът имаше огромно предимство 20 повече – 46 срещу 26 за Балкан, както и по-добрия процент на стрелба от средно разстояние – 65% срещу 35% за тима от Ботевград.

Припомняме, че това бе първо участие на български отбор в четвъртфиналите на ФИБА Къп. Така Балкан записва най-доброто си постижение до момента във втория по сила турнир на ФИБА – Купата на ФИБА Европа.
За Файнъл 4 се класираха вече полският Слам и Орадя, който победи италианския Реджо Емилия у дома. Последният полуфиналист ще стане ясен в петък след двубоя между гръцкия Ираклис и Ирони Нес Циона от Израел.

Мачът в “Арена Ботевград” започна слабо за Балкан с няколко грешки, след които гостите поведоха с 0-5. Сияни Чеймбърс откри резултата за “зелените” с тройка две минути след началото. Това обаче остана единственият кош на нашите в следващите три минути, а Парма се възползва от грешките ни в атака и слабостите в защита и дръпна с цели 3-13, 4 минути след началото на двубоя. Руският тим запази преднина и след първата част водеше с 8 (11-19). Балкан изпусна доста стрелби като бе й от тройката след първите 10 минути и 3/13 от средно разстояние.

Станимир Маринов даде начало на втора част с тройка, за да скъси дистанцията на 5 точки (14-19). Парма увеличи отново, след като Балкан изпусна няколко възможности да намали още. В средата на периода Балкан отново намали на 6 точки за кратко, но след това Парма вкара тройка и кош след наш пропуск, за да поведе за първи път с 11 (19-30). В този момент Балкан обаче натисна съперника и отвърна със серия 4-0 и отново намали. До края на полувремето Парма качи на два пъти до 10, а след кош на Дарко в последната секунда на периода двата тима се оттеглиха при 8 аванс за гостите от Русия. Вторият период завърши 18-18 като на почивката руснаците имаха голямо предимство в борбите и процента от средно разстояние.

Второто полувреме започна със серия 10-0 за Парма, след която те поведоха за първи път с 18 (29-47). Балкан успя да намали на 12 след тройка на Митко Димитров, но след това съперникът отново се откъсна и продължи да доминира. В края на третия период капитанът на “зелените” натрупа четири лични нарушения, което затрудни още повече играта на нашите. Парма успя да направи най-солидна разлика в края от 19 точки (45-64), вкарвайки 27 в третия период след 16 за Балкан. В последната част разликата се задържа около 20 и Балкан загуби двубоя.

Сияни Чеймбърс бе най-резултатен за Балкан с 15 точки, а по 14 имаха Дарко Балабан и Тауан Ейджи (+7 борби). Литовецът Адас Юшкевичус отново бе най-полезен за Парма с 18 точки, а по 10 имаха Ейгирдас Жукаускас и Марек Мейерикс.