Очаквано: Франция елиминира Англия

0
0
794

Франция е последният 1/2-финалист на Мондиала. Настоящият световен шампион се справи с Англия с 2:1 и уверено продължава защитата на титлата си.
На стадион “Ал Байт” точни бяха Орелиен Чуамени (17) и Оливие Жиру (78), а за “Трите лъва” от дузпа се разписа Хари Кейн (54). Именно последният се превърна в грешник за тима от Албиона, след като профука наказателен удар в 84-ата мин. При второто си изпълнение от бялата точка Кейн стреля на метър над вратата, на която беше съотборникът му в Тотнъм Юго Лорис.
“Петлите” ще играят за място на финала срещу състава на Мароко, който изненадващо победи Португалия с 1:0.
В другия 1/2-финал излизат Хърватия и Аржентина.

Иронично, мачът започна със спукана топка още в 20-ата секунда. Това стана факт, след като Кайл Уокър посрещна с бутоните си дълъг пас към френския нападател Килиан Мбапе. В първия четвърт час от срещата това бе и единствената по-интересна ситуация, но в 17-ата минута Франция откри с втория си точен удар.

Опорният халф на “петлите” Орелиен Чуамени получи непокрит топката на около 25 метра от вратата на Пикфорд и без никакво колебание отправи мощен удар с десния крак, който попадна точно в десния долен ъгъл на вратата на английския страж за 0:1.

Веднага след гола Англия натисна и имаше шанс да изравни чрез Хари Кейн, но неговият удар от малък ъгъл бе спасен от вратаря на французите Юго Лорис. Футболистите на Гарет Саутгейт продължиха да бъдат по-активни и в 25-ата минута имаха претенции за дузпа за нарушение на Дайо Упамекано срещу Кейн, но те не бяха уважени от главния съдия Уилтон Сампайо от Бразилия.
До почивката играта бе изравнена, като френските футболисти се прибраха малко по-дълбоко в половината си.

Веднага след паузата обаче Англия осъществи натиск. Джъд Белингам бе съвсем близо до изравняването в 46-ата минута, но Лорис изби в корнер. След него Хари Магуайър можеше да изравни, но топката се спря в тялото на съотборника му Деклан Райс.
В 53-тата минута по-добрата игра на английския тим даде резултат и Букайо Сака спечели дузпа. Нападателят на Арсенал изпревари Орелиен Чуамени, който го препъна и главният съдия Сампайо без колебания посочи бялата точка. Зад топката застана Хари Кейн, който с мощен удар в горния ляв ъгъл изравни за 1:1.

Англия бе много близо и до това да поведе в 70-ата минута, но удар с глава на Магуайър облиза от външната страна страничната греда на Лорис.
Франция обаче нанесе смъртоносния си удар няколко минути след това. В 77-мата минута Оливие Жиру бе оставен непокрит в наказателното поле, но ударът му с левия крак бе избит в корнер от Джордан Пикфорд. Последва ново изчистване след корнера и ново центриране на Антоан Гризман, което попадна точно на главата на Жиру и той вкара за 1:2.

Решителният момент в мача дойде само две минути след това, когато Тео Ернандес изблъска в гръб влезлия като смяна секунди по-рано Мейсън Маунт. Сампайо първоначално остави играта да продължи, но след консултация с ВАР отсъди втора дузпа за Англия.
Кейн отново се нае с изпълнението й, но този път стреля над напречната греда. С това той пропусна да излезе на първо място във вечната класация по голове за Англия. С първото си попадение днес той изравни Уейн Рууни с по 53.
Последният шанс за Англия да прати мача в продължение дойде в десетата минута на добавеното време, но ударът на Маркъс Рашфорд от фаул премина на сантиметри над горната греда.

Полуфиналът между Мароко и Франция ще се играе в сряда, ден след сблъсъка между Аржентина и Хърватия, който ще определи другия финалист.

Англия (4-2-3-1): Джордан Пикфорд – Кайл Уокър, Джон Стоунс, Хари Магуайър, Люк Шоу – Деклан Райс, Джордан Хендерсън (79-Мейсън Маунт) – Букайо Сака (79-Рахийм Стърлинг), Джъд Белингам, Фил Фоудън (85-Маркъс Рашфорд) – Хари Кейн
мениджър: Гарет Саутгейт

Франция (4-3-3): Юго Лорис – Жул Кунде, Рафаел Варан, Дайо Упамекано, Тео Ернандес – Орелиен Чуамени, Адриен Рабио, Антоан Гризман – Усман Дембеле (79-Кингсли Коман), Оливие Жиру, Килиан Мбапе
старши треньор: Дидие Дешан