България разби Грузия в контрола

0
0
241

Националният ни отбор разби Грузия с 4:1 в контролна среща, играна на Националния стадион. Макар и в орязан състав, футболистите на Ясен Петров изцяло доминираха и заслужено нанизаха 3 гола във вратата на гостите само първото полувреме. Тодор Неделев (20) даде аванс за “трикольорите”, а малко след това Димитър Илиев (34) удвои от дузпа. В края на полувремето Спас Делев (44) направи резултата класически. През втората част Андреа Христов (52) увеличи преднината за българите, а Зурико Давиташвили (77) оформи крайния резултат.
Така, макар и в контролна среща, “лъвовете” записаха втора поредна победа. “Трикольорите” пропуснаха кръга от световните квалификации, след като миналата седмица взеха 4 точки от мачовете с Италия (1:1) и Литва (1:0).

Първата опасност пред грузинската врата бе създадена в 14-ата минута. След центриране от фаул в наказателното поле на гостите, Васил Божиков от трудна ситуация стреля с глава, но вратарят Мамардашвили се намеси и боксира в корнер. Веднага след това последва ново центриране от ъглов в наказателното поле на Грузия и отново Божиков стреля с глава, но право в ръцете на стража на гостите.
България дръпна в резултата след много хубав гол на Тодор Неделев в 20-ата минута. Той стреля от фаул и прати топката в горния десен ъгъл на вратата на Мамардашвили. В 34-та минута националите ни удвоиха аванса си. Димитър Илиев беше съборен в наказателното поле, което доведе до дузпа, а самият той беше безпогрешен от 11-те метра за 2:0.
Грузия пропусна добра възможност в 36-ата минута, когато Тситаишвили стреля от фаул, на границата на наказателното поле, но след удара му топката премина встрани от десния стълб на вратата на Николай Михайлов, който в последния момент получи разрешение да играе.
Точно преди почивката след многоходова атака Неделев намери Спас Делев около точката за дузпата и крилото на Арда оформи класическия аванс за България.

След почивката гостите заиграха по-активизирано, но в 53-та минута се стигна до корнер за България. Неделев не центрира добре от него, но топката стигна отново в краката му този път той намери отлично Андреа Христов, а защитникът с глава покачи до 4:0. 13 минути преди края на срещата резервата Давиташвили вкара гол в нашата врата след грешка при изнасянето.
Следващият ни квалификационен мач за Мондиал 2022 е на 9 октомври, отново срещу Литва, но във Вилнюс.