Англия разпиля Сенегал и стигна 1/4-финал с Франция

0
0
218

Англия победи шампиона на Африка Сенегеал с 3:0 в осминафинална среща от Световното първенство по футбол в Катар. Така на четвъртфиналите англичаните ще се изправят срещу защитаващия титлата си тим на Франция, който елиминира Полша.

Джордан Хендерсън и Хари Кейн се разписаха през първото полувреме, а в началото на вторите 45 минути точен беше и Букайо Сака.
Селекционерът на Англия Гарет Саутгейт направи само една смяна в състава, след като Сака започна като титуляр на мястото на Маркъс Рашфорд. В последния момент от тима отпадна Рахийм Стърлинг, който има семейни проблеми.

Африканците стартираха уверено и в 4-ата минута Булайе Диа се озова на добра позиция, но пропусна.
В 23-ата играчите на Сенегал претендираха за дузпа заради игра с ръка в наказателното поле на Джон Стоунс, но съдията Иван Бартон от Салвадор не отсъди такава. Малко след това Джордан Пикфорд спаси удар на Диа.
В 38-ата минута Англия откри резултата. Точен беше Джордан Хендерсън, който засече страхотно центриране на Джъд Белингам.
В добавеното време на първото полувреме Хари Кейн направи 2:0 с първото си попадение на шампионата. Той получи пас от Фил Фоудън и със силен удар не даде шанс на вратаря на Сенегал Едуар Менди. С този гол Кейн се доближи само на един от рекорда на Уейн Рууни (53) във вечната ранглиста на Англия.

В началото на второто полувреме селекционерът на африканците Алиу Сисе направи три смени и отборът започна нахъсано. В 57-ата минута обаче англичаните вкараха трети гол и на практика предрешиха крайния победител. Букайо Сака се възползва от подаване отново на Фил Фоудън и от границата на малкото наказателно поле без проблеми преодоля Менди.
След това Саутгейт извърши пет смени и в игра се появиха Ерик Дайър, Мейсън Маунт, Калвин Филипс, Маркъс Рашфорд и Джак Грийлиш, но темпото като цяло в мача спадна и нов гол до края не беше отбелязан.

Така Англия продължи серията си без загуба от африкански съперник. “Трите лъва” и Франция са се срещали два пъти досега на Световното първенство, и двата пъти в груповата фаза, когато Англия спечели с 2:0 по пътя към титлата през 1966 година и с 3:1 през 1982 година. Тимът на Гарет Саутгейт вече е отбелязал 12 гола в Катар и изравни най-доброто си постижение от Световното първенство в Русия 2018, когато стигна до полуфиналите.

Англия – Сенегал 3:0 (2:0)
голмайстори: 1:0 Джордан Хендерсън 38, 2:0 Хари Кейн 45+3, 3:0 Букайо Сака 57
главен съдия: Иван Бартон Сиснерос (Салвадор)
стадион: “Ал Баят” в Ал Хор, зрители – 65 985

Англия: Джордан Пикфорд, Кайл Уокър, Джон Стоунс (76-Ерик Дайър), Хари Магуайър, Люк Шоу, Деклан Райс, Джъд Белингам (76-Мейсън Маунт), Джордан Хендерсън (82-Калвин Филипс), Хари Кейн, Букайо Сака (65-Маркъс Рашфорд), Фил Фоудън (65-Джак Грийлиш)
Сенегал: Едуар Менди, Юсуф Сабали, Калиду Кулибали, Абду Диало, Исмаил Джейкъбс (84-Фоде Бало-Туре), Нампалис Менди, Крепен Диата (46-Папе Матар Сар), Пате Сис (46-Папе Гай), Исмаила Сар, Булайе Диа (72-Фамара Диедиу), Илман Ндиайе (46-Абас Чейх Диенг)