Бултраси, вие бяхте прави! С две тесли за 7 минути Ставров прати Славия на финал! (Снимки)

7 Dni Futbol24.04.20189600
Славия Ботев Пловдив (16)

Купата на България ще има нов носител, след като Славия победи с 1:0 в Ботев Пд в полуфинала-реванш между двата тима и благодарение на попадението на Иван Минчев в “Коматево” преди 2 седмици се класира на финала за трофея. Безценното попадение за “белите” днес отбеляза голмайстора на тима Ивайло Димитров от дузпа в 66-та минута. В 76-та и 83-та минути Ботев бе жестоко ощетен от съдийската бригада, след като Стивън Петков бе спрян с несъществуваща засада, а след това не бе отсъдена стопроцентов 11-метров наказателен удар за ритник на Стефан Велков срещу Жоао Пауло.

Още преди да е изминала минута Галин Иванов бе изведен между защитниците и стреля, топката рикошира в Радослав Терзиев, а Иван Чворович не успя да я улови. За щастие на пловдивчани кълбото мина на сантиметри покрай гредата след неуверената намеса на сръбския страж. В 4-та минута “белите” имаха и претенции за дузпа, след като Терзиев побутна с ръка Чунчуков в наказателното поле и нападателя се строполи. Реферът Станислав Ставров категорично заяви, че няма основания за наказателен удар.

В 12-та минута Тодор Неделев изпълни пряк свободен удар вляво от вратата на Славия, негов съотборник продължи топката с глава към втората греда, а там налетя Терзиев, който обаче нацели гредата. Дори да бе отбелязал, централният защитник бе в засада и тя бе маркирана от тъч-рефера.

В 15-та минута “белите” отговориха от друго статично положение. Иван Минчев центрира, Стефан Велков засече с глава на 10-тина метра от вратата, но топката кацна върху мрежата.

Играчите на Златомир Загорчич продължиха да са по-активни и да налитат постоянно към наказателното поле на пловдивчани, но без да стигнат до опасни положения пред вратата. Ивайло Димитров опита интересен удар с глава от почти 20 метра, след като излезлият напред Чворович остави мрежата непокрита. Топката обаче мина встрани от целта. Иван Минчев с два поредни изстрела нацели стената след пряк свободен удар. “Жълто-черните” пък не успяха да стигнат до нито една интересна ситуация и като цяло бяха принудени да се защитават. Атаките им бяха спорадични и спирани около наказателното поле от “бялата” отбрана.

В 41-та минута защитата на пловдивчани се разкъса и Галин Иванов от аутлинията успя да върне меко към Ивайло Димитров, чийто опит за задна ножица обаче бе слаб и ситуацията се размина дори без удар към Чворович.

Второто полувреме започна с опасен пробив на Филип Филипов и остро центриране, което обаче дойде прекалено високо за Дуде Н’Донгала. Ботев показа по-голяма активност в началните минути на частта и отговори подобаващо на демонстрираната от “белите” агресия през първите 45 минути.

В 54-та минута Славия направи най-сериозният пропуск до момента. Защитата на пловдивчани не се справи с центриране от фаул и топката се озова в Галин Иванов, който от аутлинията прати остро към вратарското поле. Там Стефан Велков отклони с глава, но кълбото прелетя на сантиметри покрай сглобката на гредите. По-малко от 2 минути след това центриране на Стефан Велев отляво доведе до неразбирателство между Терзиев и Чворович и топката стигна до играч в бяло, който с глава насочи много неточно. Минчев обаче бе близо до кълбото и опита атрактивен удар, с който уцели външата страна на мрежата.

Ботев можеше да убие интригата в сблъсъка в 59-та минута. Дуде получи пространство и пусна към Жоао Пауло, който с едно докосване опита да прати покрай Георги Петков. Опитният страж обаче бе готов за такова отиграване и се хвърли миг преди удара, за да направи лесно спасяване. В ответната атака мощен удар на Владислав Узунов прелетя встрани от вратата на Ботев.

В 65-та минута Чунчуков подаде към Ивайло Димитров в наказателното поле, а в опита си да изпревари голмайстора на Славия Пламен Димов го изрита и реферът Ставров отсъди дузпа. Протестите на Димов не помогнаха с нищо, нито пък разсеяха Димитров, който с мощен удар по тревата направи 1:0. Иван Чворович хвана ъгъла, но изстрелът бе прекалено силен и точно насочен в ъгъла.

Веднага след гола в игра за Ботев влезе Стивън Петков на мястото на Густаво Афонсо. Емил Мартинов пък замени Узунов за Славия.

В 76-та минута златната резерва на Ботев бе изведен зад защитата на “белите”, размина Георги Петков и вкара в опразнената врата, но страничният рефер вдигна несъществуваща засада и попадението не бе зачетено. Последва хаотичен натиск на пловдивчани и в 83-та минута съдиите отново ги спряха да отбележат. Жоао Пауло получи пас в наказателното поле, а при опита си да му избие топката Стефан Велков го изрита в прасеца. Ситуацията доста приличаше на тази, при която Славия получи дузпа, но този път Станислав Ставров не посочи бялата точка. Това вбеси футболистите на Ботев и феновете на тима, които налетяха върху оградата в сектора.

В последните минути футбол почти не се игра заради множество нарушения, а и Георги Петков прибегна до познатите си номера за бавене на време. В продължението Николай Киров пък бе изгонен на трибуните, след като не успя да сдържи гнева си.

Утре Славия ще разбере съперника си на финала след сблъсъка между Левски и ЦСКА. “Сините” имат аванс от 2:0 след първия полуфинал.