Чешката машина издърпа Левски обратно в тройката! Буш се скъса да пропуска и направи скандал с Роси (Снимки)

7 Dni Futbol01.10.201700
левски яблонски

Левски победи с 1:0 Черно море пред 4-5000 зрители на “Герена”. Единственото попадение в срещата реализира централният защитник Давид Яблонски в 12-та минута, с което вече изравни голмайстора на тима Жуниор Мапуку по отбелязани попадения през сезона. 2 минути преди това Моряците пропуснаха дузпа чрез капитана си Георги Илиев. Серджиу Буш, който водеше атаката на “сините” днес, имаше няколко много добри удара, но и вратарят Емил Михайлов всеки път се намесваше блестящо. Румънецът пък се ядоса при смяната си в 80-та минута и не поздрави треньора си Делио Роси.

Двубоят започна с преимущество на Левски, но в 9-та минута Мариян Огнянов бе повален в наказателното поле на “сините” от двама играчи и реферът Станислав Тодоров веднага свири дузпа. Зад бялата точка застана капитанът Илиев, който реши да бие в стил “Паненка” – с копване, в центъра на вратата, но го стори прекалено леко, дори несериозно слабо, и Божидар Митрев улови без проблем.

Левски реагира светкавично. В 11-та минута Жорди Гомез нацели страничната греда от пряк свободен удар, а секунди по-късно “сините” откриха резултата. Вратарят Емил Михайлов се размина с остро центриране от корнер, а Давид Яблонски между двама в зелено-бяло с крак отклони в мрежата за 1:0. За чешкият защитник това бе четвърто попадение в Първа лига през сезона, а в 23-та можеше да вкара и петото си. Гомез стреля от дистанция, Михайлов се намеси неубедително и Яблонски опита добавка, но прати много неточно над вратата.

Моряците отговориха едва в 29-та минута с диагонален изстрел на Атанас Зехиров, който мина покрай вратата на Митрев. До края на полувремето нови опасности нямаше, а двата отбора предложиха доста битка, но и много брак в изграждането на атаките си.

Втората част започна със сериозни претенции на Левски. Илия Миланов изби центриране от корнер към Буш, а Михайлов вече бе скочил да боксира и уцели в главата румънският таран на “сините”. В 51-та минута вратарят на Морето извади късмет, след като се размина с топката, а след него и двама играчи на Левски пред вратата.

В 58-та минута Зехиров получи на скорост в наказателното поле на “сините”, но Митрев излезе и го пресрещна. Капитанът на Левски показа класа две минути по-късно, избивайки удар на Марек Кузма, насочен в близкия му горен ъгъл. В 69-та и Михайлов се справи чудесно след изненадващ удар на Буш от неудобна позиция по диагонала. 120 секунди по-късно вратарят предотврати нов сигурен гол. Фалцово центриране от пряк свободен удар бе изчистено точно пред главата на Ейолфсон, но топката попадна в Яблонски, който овладя на бедро и след това веднага стреля. Михайлов обаче бе на точната позиция пред голлинията и с една ръка изби.

В 79-та минута Обертан нахлу в наказателното поле и отклони елегантно с пета за Буш, който с вътрешен фалц насочи към далечния ъгъл, но топката премина на сантиметри покрай гредата. Това бе и последното действие на румънеца, тъй като бе заменен от Жуниор Мапуку. Нападателят пък се ядоса на решението на Делио Роси и, вместо да го поздрави на път към скамейката, размаха гневно ръце.

В 87-та минута звездата на Левски отново премина през цялата отбрана на варненци преди да върне за резервата Антони Белмонт, който необезпокояван стреля високо над вратата от 14-15 метра.  В продължението Мапуку получи огромно празно пространство и стигна до наказателното поле, откъдето стреля фалцово, но Михайлов с чудесна намеса запази интригата до последната секунда.

Мачът ще бъде запомнен с добро и от Роман Прохазка, който днес стана чужденецът с най-много двубои за Левски – 119.

Победата върна Левски на третото място в класирането. “Сините” са с актив от 21 точки, на три зад Лудогорец, който играе с Берое от 20 ч., и на 6 зад ЦСКА, който разградчани при победа ще свалят от върха. Черно море засега остава шести с 15 точки от 11 мача, но вече само на една пред пловдивските Ботев и Локомотив и на 2 зад Берое.