Пловдив има нов император! Гениален Неделев короняса Ботев! Липсваха само феновете! (Снимки)

7 Dni Futbol24.09.20173950
ботев

Пловдив отново е жълто-черен! Ботев спечели с класическото 3:0 домакинството си на Локомотив пред празните трибуни в „Коматево“. Канарчетата не оставиха никакъв шанс на големия си съперник, който доигра и мача с човек по-малко след червен картон на капитана Ванчо Траянов 14 минути преди края. Изключително силен мач изигра Тодор Неделев, който асистира за първия гол на Густаво Афонсо в 13-та минута и сам вкара второто попадение от дузпа в 50-та минута. Крайното 3:0 пък оформи Дуде Ндонгала в 79-та след изстрел, при който Илко Пиргов можеше и да се намеси по-добре.

Двубоят започна с претенции за дузпа на Ботев в 4-та минута. Канарите проведоха продължителна атака в наказателното поле на Локо, в чийто край Густаво падна след съприкосновение с Ванчо Траянов. Бразилецът сам потърси контакта и в резултат получи жълт картон за симулация от Станислав Тодоров. „Черно-белите“ отговориха в 8-та минута с хубаво нападение, при което Халед Аяри отклони за Симеон Райков, а той с бомбен изстрел по тревата уцели външната страна на мрежата на Иван Чворович.

В 10-та минута Дуде Ндонгала бе изведен прекрасно зад защитата на Локо, но ударът му бе несериозен – слаб и право в близкия ъгъл на Илко Пиргов. Вратарят обаче нямаше какво да направи 3 минути по-късно. Тодор Неделев пусна към наказателното поле, където Густаво прескочи топката и обърка Ивайло Марков, а след това я догони и заобиколи хладнокръвно Пиргов. Бразилецът завърши нападението с удар между краката за на Пламен Николов за 1:0! Така само след 13 минути в Първа лига Густаво Афонсо отбеляза първият си гол за Ботев, и то в дербито с Локомотив!

„Черно-белите“ не се бавиха с отговора и се наложи Йордан Минев да чисти с глава от голлинията. Центриране на първа греда от корнер предизвика хаос в отбраната на Смърфовете, топката стигна до Пауло Серджо, който стреля с глава, но Минев изби на сантиметри пред гола. Добавката пък бе много неточна.

Фелипе Бризола насочи силно към долния ляв ъгъл на Пиргов в 19-та минута, но вратарят на гостите се справи. Секунди по-късно Неделев опита да го изненада от пряк свободен удар, но стражът отново улови. Звездата на Ботев завърши страхотна контраатака с мощен диагонален изстрел в 24-та минута, но покрай гредата. Тошко бе в основата и на следващото положение пред Пиргов две минути по-късно, когато изведе Лъчезар Балтанов между двамата централни защитници. Капитанът на Ботев опита елегантно да копне над вратаря, но не сполучи, а избитата топката стигна до Афонсо, който без забавяне насочи към мрежата с глава. Изпълнението обаче бе прекалено слабо и Пиргов нямаше проблем да улови.

В края на полувремето страничният съдия спря опасно нападение на Цветомир Панов заради спорно нарушение срещу Мохамед Муса, който задържа бека на Ботев. Опасно центриране от пряк свободен удар пък бе засечено с коляно от Аяри на 2 метра от вратата на Чворович, но топката премина покрай сглобката. На нападателят пък бе свирено нарушение срещу Балтанов.

Второто полувреме започна перфектно за Канарчетата. Бризола спечели корнер, след който Радослав Терзиев стреля с глава, а Ивайло Марков неразчетено бе разперил ръцете си и топката се удари в дясната, което означаваше само едно – дузпа за Ботев! Тодор Неделев се нагърби с изпълнението и хладнокръвно реализира за 2:0!

Войн Войнов реагира с пускането в игра на Димо Бакалов на мястото на Веселин Марчев, който почти нямаше среща с топката за 54 минути.

Канарчетата отпуснаха газта в следващите минути и позволиха на съперника да контролира малко повече топката, но всичко, до което стигнаха гостите бе неточен удар на Райков. В 72-та минута резервата Стивън Петков можеше да реши всичко в мача след страхотна комбинация между Неделев и Балтанов. Нападателят получи на 10 метра от вратата и стреля без забавяне, но Пламен Николов се хвърли на пътя на топката и тя излезе в корнер.

В 76-та минута за „черно-белите“ стана още по-тежко да търсят гол, който да ги върне в мача. Капитанът Ванчо Траянов спря с тактическо нарушение в центъра опасна атака на Ботев и получи жълт картон, който за него бе втори и съответно бе изгонен. Така Локо доигра мача с 10 души, а лентата сложи Бакалов.

Всичко бе решено само 180 секунди след червения картон. Дуде Ндонгала получи на крилото, не бе атакуван от защитник и спокойно влезе към наказателното поле, откъдето стреля. Топката тупна под плонжа на Пиргов и влезе в мрежата му, за да бъде оформено класическото 3:0 в полза на Ботев.

Безапелационната победа на Канарите ги изстреля до 7-о място в Първа лига и те изместиха големия си съперник по голова разлика. Двата тима са с по 11 точки след 10 мача, но Ботев има 14 отбелязани попадения срещу само 9 за „черно-белите“. Играчите на Николай Киров са и с мач по-малко срещу новака Септември.

Загубата пък затвърди кризата в Локо, който вече нареди три поредни поражения в Първа лига и от претендент за топ 3 се срина до 8-о място.