„Жълто-черен“ гръм порази Левски! Шокираща вратарска грешка сложи началото на края на перфектната „синя“ серия при Роси (Снимки)

7 Dni Futbol10.09.201718444
ботев

Левски допусна първата си загуба при Делио Роси, и то след като водеше с 1:0 на Ботев Пловдив до 64-та минута на мача на базата в „Коматево“. Фатална грешка на Александър Любенов, който замени наказаният капитан Божидар Митрев, обаче сложи началото на края на перфектната серия на „сините“ при италианският специалист. Юношата на столичани пусна топката между краката си след удар на Тодор Неделев от дистанция, а в 77-та минута Лъчезар Балтанов с удар отблизо донесе първият домакински успех на Канарчетата за сезона.

Мачът започна с вихрушка пред вратата на Левски. Още в 30-та секунда Давид Яблонски с шпагат на аутлинията спря пробив на Фернандо Виана, а в 3-та минута Дуде Ндонгала навърза Милош Цветкович и Васил Панайотов с един финт, но ударът му от 7-8 метра по диагонала бе много неточен. Тъмнокожото крило имаше претенции и за дузпа малко след това, но Цветкович го бе спрял чисто с рамо. В 12-та минута публиката на „Коматево“ поиска картон за Панайотов, който удари с ръка Ндонгала при единоборство в центъра, но Волен Чинков отсъди само фаул.

В 22-та минута дойде най-добрият шанс за Левски. Антонио Вутов пусна на фланга за Мапуку, който нахлу до аутлинията и от там опита да прати успоредно на вратата, но Чворович бе заел добра позиция на първа греда и предотврати сигурен гол. Около дузпата двама футболисти в синьо пък се скараха на голмайстора, че не е потърсил някой от тях.

В 26-та минута Прохазка пусна към Обертан отдясно и той направи това, което Мапуку не можа – подаде точно пред голлинията, а там за Давид Яблонски нямаше проблем да открие резултата. За чешкият защитник това бе втори гол от началото на сезона, след този срещу Дунав на „Герена“.

В 32-та „сините“ имаха претенции за дузпа, след като Прохазка овладя в наказателното поле, а Панов се хвърли в краката му и изби. Капитанът на Левски претендираше, че топката се е ударила в ръката на защитника, но ясно се видя, че тя се отклонява в рамото му.  Неделев стреля силно, но право в ръцете на Любенов в ответната контраатака.

В 40-та минута Обертан бе затворен на аутлинията и центрира за Цветкович, който от границата на наказателното поле стреля от воле в обсега на Чворович. По-малко от 2 минути след това сръбският бек подаде идеално за Мапуку, който от 5-6 метра с глава стреля покрай гредата.

Второто полувреме започна малко по-добре за гостите, които поставиха под натиск най-вече десният бек Цветомир Панов, но той се справи. За Ботев Балтанов намери хубав коридор за подаване към Бризола, но бразилецът изгуби равновесие и не стреля добре в наказателното поле. Това бе и едно от последните му действия преди да бъде заменен от Тони Тасев. За Левски в игра влезе Мики Орачев на мястото на Вутов в 59-та минута. Тогава и мачът бе спрян за 3 минути заради изключително многото факли, които бяха запалени от бултрасите зад вратата на „сините“.

Почти веднага след подновяването на играта Ботев изравни. Неделев стреля от 20-тина метра право в обсега на Любенов, който обаче не успя да я улови и кълбото, през краката му, се озова в мрежата за 1:1. Това бе и първият гол, който „сините“ допускат под ръководството на Делио Роси. Фен на „жълто-черните“ пък нахлу на терена след попадението и със сигурност действието му ще донесе наказание на клуба.

Минута след това Обертан пропусна да шокира Канарите, нацелвайки лявата греда зад Чворович, след като се измъкна зад гърба на Пламен Димов. В 71-та минута Панайотов центрира за Прохазка, той свали с глава към появилият се току-що Серджиу Буш, но Радослав Терзиев бе на точното място, за да избие и да спаси сигурен втори гол.

Пропуските на „сините“ се оказаха фатални и в 77-та минута Ботев поведе. Резервата Лазар Марин центрира за Виана на втора греда, бразилецът овладя във въздуха и с пета подаде към Балтанов, който от 2 метра преодоля Любенов и направи 2:1 за Канарите. От уважение към родният си клуб капитанът на пловдивчани не се зарадва на попадението.

Буквално минута след гола на Балтанов, Давид Яблонски препъна и препречи пътя на Ндонгала, но Волен Чинков не посочи дузпа, въпреки че имаше основанията за това. Няколко играчи на Левски пък се разминаха с опасно центриране в пеналтерията пред Чворович в последвалата контраатака.

До края на срещата „сините“ опитаха да натиснат съперника, но защитата на Ботев издържа и не допусна нито едно сериозно положение пред вратата си, въпреки че реферът назначи 5 минути продължение. „Жълто-черните“ изстрадаха успеха си и се изкачиха на 10-о място в Първа лига с 8 т0чки, колкото има и 11-ият Дунав.

За Левски загубата значи отдалечаване от лидера ЦСКА. „Сините“ са с 14 точки и са трети в подреждането, а пред тях са Лудогорец с 18 и „червените“ с 19.

В следващия кръг Левски е домакин на Септември на бившия си треньор Николай Митов, а Ботев гостува на Лудогорец.