Бойното кръщение на новия „Ивайло“ в Първа лига беше сладко! Болярите посякоха непримиримия Пирин (Снимки)

7 Dni Futbol12.08.20171400
етър бадара димо атанасов

Етър се завърна победно на „Ивайло“ в Първа лига. Болярите дочакаха стадионът им да получи лиценз за елита и отпразнуваха прибирането си във Велико Търново с успех 2:1 над коравия отбор на Пирин. В герой за тима Станислав Генчев се превърна резервата Иван Петков, който отбеляза победния гол в 73-та минута. Дебют за „виолетовите“ направи Иван Вълчанов, но другото ново попълнение – Георги Сърмов, не бе уреден навреме за двубоя.

Горещото време попречи на двата тима да започнат срещата на високи обороти и в началото играта се водеше в центъра на терена, с доста брак. Етър показа добра ефективност и откри резултата още при първият си шанс. Димо Атанасов пусна хитро за Чавдар Ивайлов, който от аутлинията върна назад за Самб Бадара. Сенегалският таран от въздуха засече с левия крак неспасяемо в близкия ъгъл на Макенджиев, за да отбележи първият гол за Етър при завръщането на „Ивайло“ в елита.

Болярите продължиха да са по-добрият отбор до края на полувремето и Иван Стоянов отправи два силни, но и неточни удара към вратата на Пирин. В продължението Яни Пехливанов с глава от няколко метра насочи над вратата.

На почивката Милен Радуканов реагира на беззъбата игра на своите, пускайки Анди Рениа и Радослав Кирилов на местата на Димитър Благов и Тодор Паланков. Смените дадоха мигновен ефект и в 49-та минута Орлетата изравниха. Рениа центрира от корнер, а Костадин Ничев с глава матира Христо Иванов за 1:1.

Ради Кирилов можеше да обърне резултата само 3 минути по-късно, но сам срещу вратаря на Етър стреля покрай гредата. Защитник в лилаво блокира удар на Станислав Костов в 55-та минута.

В 65-та Иван Стоянов направи най-сериозният пропуск в мача. Ветеранът се измъкна от засадата и овладя в наказателното поле, но изпусна момента да стреля и топката му избяга. В резултат ударът му от 6-7 метра мина далеч встрани. Капитанът на Болярите обаче изигра перфектно ситуацията в 73-та минута, когато пак избяга от отбраната на Орлетата и овладя чудесен пас на Йордан Апостолов. Стоянов пусна на празна врата към Иван Петков и той нямаше как да сбърка – 2:1 за Етър.

В 81-та минута Етър извади и късмет. Забравен на 20 метра от вратата, Юлиян Попев овладя топката и стреля силно по тревата, но на сантиметри покрай гредата. В 84-та Иван Стоянов копна елегантно за голмайстора Петков, който овладя на гърди и опита ефектна задна ножица, но се провали и топката се изтъркаля леко в ръцете на Макенджиев.

Във втората от трите минути продължение Радослав Кирилов стреля от въздуха, а Кирил Грозданов с шпагат отклони в мрежата на Етър. Страничният рефер обаче внимаваше и правилно маркира засада на нападателя на Пирин.

Етър напълно заслужи първата си победа в елита за сезон 2017/18, а тя е още по-сладка, защото дойде и на „Ивайло“. Болярите събраха пет точки и са на осмо място, а Орлетата регистрираха четвърта поредна среща без победа – загуба, две равенства и ново поражение днес. Благодарение на победата си в първия кръг те също имат 5 точки и дори са на една позиция пред Етър.