Четири греди и изпусната дузпа не спряха ЦСКА! „Червените“ смачкаха 3:0 хита на Първа лига (СНИМКИ)

7 Dni Futbol16.12.201600

ЦСКА спечели с 3:0 последният мач за 2016 година в Първа лига. „Червените“ взеха класическия успех над Дунав (Русе) с голове на Рубен Пинто, капитана Божидар Чорбаджийски и Александър Дюлгеров през второто полувреме, но могат да съжаляват, че не завършиха полусезона с разгром. Основни виновници за това станаха Преслав Йорданов, който пропусна дузпа и още две чисти положения, и вратарят на Дунав Мартин Луков, отчел се с половин дузина спасявания.

Срещата на „Българска армия“ започна динамично и първият удар отправи Антон Недялков още в 4-та минута. Мартин Луков не се затрудни със спасяването. От другата страна Бранимир Костадинов накара Георги Китанов с една ръка да избива изстрела му. В 8-та минута дойде и първата наистина интересна ситуация. Васил Шопов се измъкна от защитата на „червените“ и Китанов го препъна на границата на наказателното поле. Главният рефер Ангел Ангелов, който водеше мач №200 в кариерата си в елита, показа жълт картон на вратаря, въпреки че русенци претендираха за изгонване и дузпа. Нарушението очевидно обаче бе извън наказателното поле. При пряк свободния удар Юлиян Ненов изпрати топката от външната страна на мрежата.

ivp_4697

ЦСКА отговори с опасен диагонален изстрел на Преслав Йорданов в 12-та минута, а в 17-та деветката на „червените“ бе повален с две ръце от Тейнур Марем при центриране на Диого Виана. Ангелов не се поколежа и посочи бялата точка, въпреки бурните протести на играчите на Дунав. Нападателят сам се нагърби с изпълнението на дузпата и стреля в левия ъгъл на Луков, който предугади посоката и отклони топката, която се удари и в гредата. При добавката защитник се хвърли в краката на Густаво Кулма и така резултатът остана 0:0.

ivp_4649

Последваха по-спокойни минути, в които ЦСКА владееше повече топката, но не успяваше да стигне до чисто положение. В 31-та Кулма стреля коварно, но Луков отново се справи. Две минути по-късно Марем застана на пътя на топката след изстрел на Йорданов и предотврати почти сигурно попадение. В 38-та Будинов овладя, но се забави и Бумал се върна, за да блокира удара му.

ivp_4736

В 43-та минута гол на ЦСКА бе правилно отменен заради засада. Виана центрира, Чорбаджийски засече с глава, Луков изби в краката на Преслав Йорданов, който прати топката във вратата. Нападателят обаче бе на метър зад последния в защитата на Дунав.

В последната минута на първото полувреме Антон Недялков сбърка при изнасянето и Юлиян Ненов влезе на скорост в наказателното поле. Младежкият национал реши да стреля, вместо да потърси подаване към един от двамата си свободни съотборници и сбърка сериозно, пращайки топката мощно в аут.

ivp_4765

Диого Виана и Никола Колев отправиха по един опасен изстрел в началото на второто полувреме, но и двамата не сполучиха. В 57-та минута Веселин Великов направи първата си смяна – Самир Аясс напусна под аплодисментите на феновете, мястото му зае Нуриддин Давронов.

Логичното се случи в 60-та минута – ЦСКА поведе. Недялков центрира меко към Преслав Йорданов, който с глава стреля в напречната греда, а топката падна на гърдите на Рубен Пинто, който хладнокръвно залъга защитник и с удар в далечния ъгъл не остави шансове на Луков – 1:0 за „червените“ и първи гол за халфа с екипа на ЦСКА.

ivp_4944

Португалецът можеше да се превърне в абсолютен герой за своите само 8 минути по-късно. Никола Колев проби отдясно и подаде в наказателното поле, където Йорданов се размина преди Пинто да поеме топката, но играчът с №6 сякаш се уплаши да вкара и прати топката покрай опразнената врата.

В 71-та Преслав Йорданов пропусна за пореден път в мача. Дюлгеров напредна отдясно и центрира, Марем не се ориентира добре и 9-ката на „червените“ с атрактивен удар, подобен на задна ножица, нацели напречната греда. В следващата атака Диого Виана стреля силно, но Луков се справи и изби в корнер.

ivp_4762

15 минути преди края на мача голмайсторът Пинто получи контузия и на негово място в игра влезе Александър Георгиев. Преслав Йорданов, който определено нямаше ден, напусна терена в 79-та минута, заменен от Красимир Станоев.

В 82-та минута Георгиев опита центриране, което се превърна в изненадващ изстрел, но Луков с една ръка изби в корнер. 4 минути по-късно Марио Петков бе изгонен за втори жълт картон и Дунав доигра мача в намален състав.

Вратарят Луков отклони с крак удар с глава отблизо на Кулма в 88-та минута, топката стигна до Дюлгеров, който я качи на главата на Чорбаджийски в малкия пеналт и капитанът на ЦСКА нямаше как да сбърка, въпреки опита на защитник да го блокира – 2:0 за „червените“.

В последната минута на продължението Кулма центрира от фаул, Чорбаджийски отклони към Дюлгеров, чийто удар Луков изби в гредата. Топката обаче се върна в десния бек и той оформи крайното 3:0.

С трите точки от днес ЦСКА ще зимува на трето място в Първа лига с 35 точки, на 8 зад Левски и на 12 зад лидера Лудогорец. „Червените“ ще излязат за първия си пролетен мач срещу Черно море с три точки аванс пред варненци, които са четвърти. Дунав ще зимува шести с 28 точки.