Левски затегна примката около врата на Лудогорец след 13-та поредна победа над Нефтохимик (Снимки)

7 Dni Futbol14.12.201630

Левски победи Нефтохимик с 1:0 в последния си мач за 2016-та година. „Сините“ записаха 13-и пореден успех срещу „шейховете“, а успехът им можеше да е по-изразителен, ако не бяха пропуските пред вратата на Янко Георгиев, който спаси няколко опасни положения. Бабатунде Адениджи вкара единствения гол в мача в началото на втората част, след като остана непокрит и от около 10 метра вкара топката в мрежата. Именно Адениджи пропусна две добри възможности пред вратата на бургазлии, а такива направиха още Бурабия, Прохазка и Краев.

Още от първата минута на мача левскарите тръгнаха напред и търсеха гола от началото. Гостите се задоволяваха да отблъскват натиска им, но нямаха никакви опасности пред вратата на Боян Йоргачевич. В 14-ата минута Хеан Деса центрира от пряк свободен удар, Димитър Пиргов игра с глава, а топката се отклони от бедрото на Николай Дюлгеров, но гол нямаше. Последваха доста вихрени минути пред вратата на „шейховете“, като в 18-ата минута Пиргов стреля от границата на наказателното поле, но малко над вратата. Четири минути след това Мехди Бурабия центрира успоредно на голлинията, Бабатунде Адениджи не успя да уцели топката сам срещу вратата, но тя стигна до Хеан Деса. Перуанецът стреля от движение, но двама защитници се хвърлиха и избиха.

В 30-ата минута нигериецът направи поредния си пропуск, след като стреля в тялото на вратаря от границата на наказателното поле. Три минути след това Адениджи най-после вкара, но попадението беше отменено заради засада при подаването на Прохазка към него. До почивката Прохазка направи още един пропуск, а в крайна сметка Нефтохимик не отправи нито един удар към противниковата врата и трябва да се радва, че не инкасира такъв. Така почивката дойде при нулево равенство.

Опълчението на бургазлии рухна в 47-та минута. Тогава Хеан Деса проби по фланга и центрира към Адениджи в наказателното поле. Нигериецът овладя на гърди и с хубав удар точно до гредата не остави шанс на вратаря Георгиев да реагира – 1:0. „Сините“ отправиха още няколко опасни удара, но ново попадение не последва. Едва в 64-та минута дойде и първият точен удар за Нефтохимик, но изстрелът от 30 метра на Николай Дюлгеров беше спасен от Боян Йоргачевич. Малко след това Мехди Бурабия направи невероятен пропуск. След детинска грешка в защитата на гостите топката стигна до него по диагонал на вратата. Но мощният му изстрел беше избит от Георгиев в корнер. Отново мароканецът с френски паспорт можеше да се разпише, при това по идентичен начин, в 72-та минута, но отново ударът му беше спасен от Янко Георгиев и второто попадение в мрежата на бургазлии беше предотвратено.

Едва в последните минути на мача „нафтата“ тръгна смело напред и дори имаше два удара към вратата, но те минаха на сантиметри встрани от вратата и изравнително попадение нямаше. Преди това пък на няколко пъти Бурабия и Краев не успяха да вкарат второ успокоителен гол и в крайна сметка мачът завърши с гол преднина и три точки за „сините“.

Така Левски стопи на 4 точки разликата от лидера Лудогорец, но има мач повече, докато Нефтохимик е предпоследен в таблицата.