Голямо дерби под Аязмото! Берое едва удържа Дунав и остави Левски на върха

7 Dni Futbol18.09.201620

Изключително интересен мач изиграха Берое и Дунав в Стара Загора. Срещата завърши 0:0, а русенци определено са отборът, който повече трябва да съжалява за изпуснатата победа. Те пропиляха три чисти голови положения и дузпа в 78-та минута, докато заралии се отчетоха със 100-процентова ситуация едва 180 секунди преди края на редовното време.

Берое започна мача със здрав домакински натиск, който гостите очакваха и спокойно действаха в отбрана без да допускат проблеми пред Мартин Луков. До 30-та минута играта се водеше от заралии, а двете възможности, които им се откриха не бяха оползотворени. Радослав Кирилов не бе подготвен да засече точно в 18-та минута, въпреки грешка на Луков, а Венци Василев реши да заложи на силата вместо на точността и сгреши.

След първия половин час Дунав се активизира в предни позиции и също можеше да открие резултата. В 33-та Антон Огнянов изпълни добре пряк свободен удар, но Макенджиев бе избрал точната позиция, за да спаси комфортно. В следващата атака Георги Кабаков пусна авантаж и това позволи на Ивайло Раденцов да се освободи елегантно от защитник и да излезе очи в очи с вратаря. Ударът на атакуващия играч обаче беше прекалено слаб и право в тялото на Макенджиев. Берое отговори в 36-та минута с изстрел с глава на Кохей Като, преминал встрани от вратата.

В 41-та Дунав направи контраатака като по учебник, но Антон Огнянов завърши нападението със страшно неточно воле. Удар на Милисавлевич 120 секунди по-късно не затрудни Луков.

През второто полувреме двата тима вдигнаха оборотите още повече и в 59-та Огнянов отново бе в центъра на вниманието. Този път ударът му от въздуха беше далеч по-добър от първия опит, но топката мина на сантиметри встрани. Васил Шопов 3 минути по-късно пропусна нов отличен шанс, стреляйки над напречната греда.

В 60-та минута за Берое в игра се появи Давид Манга. Тъмнокожият нападател раздвижи много играта на отбора и 64-та и 72-та минути опита късмета си, но без резултат.

В 78-та минута дойде най-драматичният момент в срещата. Антон Огнянов получи чудесен извеждащ пас по левия фланг и  нахлу на скорост в наказателното поле, където Иво Иванов някак бе успял да го застигне. Крилото на Дунав обаче се оказа прекалено бърз и капитант на заралии го фаулира, за което му бе показан жълт картон, а гостите получиха дузпа. Зад кълбото застана капитанът Диян Димов, чийто нерви не издържаха и ударът му попадна в обсега на Макенджиев. Отбитата топка попадна на крака на Юлиян Ненов, който от 5 метра също не успя да преодолее национала.

В 87-та минута дойде и късният шанс за Берое. Мартин Луков изби центриране право в Георги Божилов, който стреля силно, но точно пред голлинията Атанас Атанасов с глава спаси сигурно попадение.

20 секунди преди последният съдийски сигнал тимът от Русе можеше да вземе победата, но ударът на Спас Георгиев профуча много високо над вратата.

Равенството свали Дунав от върха в Първа лига. Русенци са с равен актив от точки с първия Левски, но головата им разлика е по-лоша от тази на „сините“ и те отстъпиха лидерската позиция. Берое вече е пети, като също по-лошото съотношение вкарани-допуснати голове го оставя зад ЦСКА.