20 години по късно: Бялата дама тръгва на нова разходка из Европа

7 Dni Futbol28.05.201650

Славия за първи път от 20 години ще играе в европейските клубни турнири. „Белите“ победиха Монтана с 2:1 в последния си мач за сезона и не допуснаха така желаната от Локомотив Пловдив грешка. За последно столичани излязоха в Европа в сезона, в който станаха шампиони и взеха купата на България.

На „Овча купел“ днес не остана съмнение кой е по-добрият и мотивиран отбор, въпреки че Александър Тарханов заложи на един от най-младите състави, които може да подбере. Монтана, който е временно воден от Дилян Иванов, бе налегнат от купища кадрови проблеми, а и някои играчи получиха почивка преди баража за оставане в „А“ група след седмица.

На загрявката преди мача Димитър Пиргов получи контузия и на негово място започна Стефан Велков, който обаче нямаше никаква работа през първата част. В половината на гостите стана напечено още от първите минути, а първият шанс пропиля Калоян Кръстев с глава в 12-та минута. В 21-та Монтана отговори чрез Петър Атанасов, който от удобна позиция реши да заложи на силата и сбърка. В ответната атака Сердер Сердеров беше изпуснат на границата на малкия пеналт, но разтресе гредата над Христо Иванов. Георги Йомов обаче нямаше как да сбърка по подобен начин минутка по-късно, когато получи на 7-8 метра от вратата и откри резултата. Балджийски можеше да направи 2:0 веднага след подновяването на играта, но ударът му се отклони в гредата и излезе в аут. Звездата на Славия тази пролет записа асистенция в 30-та минута, когато центрира за попадението на Мартин Станкев. За него пък това беше дебютен гол в „А“ група.  В 36-та пък Монтана имаше претенции за дузпа за игра с ръка на Цветомир Панов, но реферът Таско Тасков замълча.

3 минути след началото на второто полувреме центриране отдясно на втората греда бе засечено успоредно на голлинията от Сердеров, а последователно с топката се разминаха Кръстев и Балджийски. В 63-та Иван Коконов засече с глава центриране отдясно, но Марио Кирев, макар и неуверено, се справи. В 71-та минута Атанас Илиев размина вратаря на „белите“ и стреля към вратата, но Панов успя навреме да пресече удара, който не бе много силен.

Устремът на монтанци не бе прекършен в 77-та минута, когато останаха с човек по-малко след втори жълт картон на Георги Пашов и  секунди по-късно те заслужено върнаха едно попадение. Реализира го Сергей Георгиев с удар по тревата вляво от Кирев.

„Белите“ се събудиха и 3 минути преди края Емил Стоев реши всичко в срещата и подпечата визата на Славия за Европа. Младият полузащитник се разписа с премерен удар с глава покрай двама защитници в синьо.