Камата подари уникално шоу на България и света! 40 хиляди под дъжда показаха защо е най-великият №8

7 Dni Futbol20.05.201600

ВЕЛИКОТО ШОУ НА ХРИСТО СТОИЧКОВ ЗАВЪРШИ С ПОБЕДА 4:1 ЗА ОТБОРА НА КАМАТА!

Уникалното шоу „50 години номер 8“ започна точно в 20:18 минути с появяването на Христо Стоичков на терена на Националния стадион „Васил Левски“. Преди Камата на терена се появиха двата отбора, които ще започнат шоу-мача в негов чест! Самият Ицо излезе след шпалир от 50 тъпана и в продължение на 3 минути минути обираше неспирните аплодисменти на 40 хиляди зрители по трибуните.

„Христо, Христо, Христо“ предшестваше началното слово на Камата, което той произнесе кратко и през сълзи.

„Едно голямо благодаря! Без вас този стадион нямаше да е пълен, без моите колеги нямаше да сме там, където трябваше да сме. Този празник е за вас, наслаждавайте се!“, бяха част от думите на Христо, след които прозвуча и националният химн на България.

Шоуто, което няма да се повтори никога повече, започна!

Преди неговия старт обаче Камата се разплака заради липсата на един от най-близките му хора на този свят, който за съжаление вече не е сред нас – Трифон Иванов.

След малко повече от 5 минути игра Наско Сираков можеше да открие, но не се възползва от подарък от защитата на Тимът на звездите. Вълка прати топката на сантиметри встрани с удар от 4-5 метра, а като реакция се хвана за главата и се прегърна с Данчо Лечков. В 10-та минута Емо Костадинов с пета върна към Краси Балъков, който от дъгата на наказателното поле прати истински снаряд към вратата. Преди да влети в мрежата топката срещна и напречната греда – 1:0 за отбора на Стоичков. 3 минути по-късно Димитър Бербатов, който до този момент бе в ролята на журналист с постоянно работещ телефон във видео-режим, замени Сираков.

В 14-та минута срещата беше прекъсната в памет на Йохан Кройф, архитектът на Дрийм Тийма на Барселона, който до последния си дъх остана един от най-близките приятели на Стоичков. Камата отново се просълзи, а на терена се появи детенце, което предаде оранжева фланелка с номер 14 и името на Кройф в ръцете на легендата на българския футбол. Ицо пък подари символично екипа на внука на човекът, променил завинаги футбола.

В 19-та минута се откри първата възможност пред Стоичков. Камата получи отляво и напредна в наказателното поле, но диагоналният му удар мина покрай вратата. В 27-та тупалка на №8 профуча над сглобката на гредите, между които беше Хорхе Кампос. 2 минути по-късно Лечков се скара на Камата, който вместо да стреля сам срещу Кампос, реши да му подава и мексиканската легенда улови топката. Секунди по-късно Хорхе  изби от голлинията удар на Ицо от въздуха.

В 37-та минута Кампос отчая и Димитър Бербатов. Йордан Лечков изведе Бербо зад защитата, а той опита да прехвърли мексиканеца, който някак успя да спре полета на топката към мрежата му. Хорхе явно се отегчи да спасява всичко възможно и поиска смяна, която обаче му беше отказана с усмивка от пейката.

Тимът на звездите също имаше своите възможности през първото полувреме, но нито път не успя да затрудни кой знае колко Витор Байя. Михайличенко пропусна сам срещу португалеца в 39-та минута, а секунди преди това той улови и удар на Людовик Жули.

В 40-та минута бе сложен край на първото полувреме.

Втората част започна по емоционален начин. Всички участници в шоуто, които бяха част от Дрийм Тийма на Барселона, се появиха с оранжеви фланелки и голям надпис на испански „Шампиони“ на гърдите, а на гърба – номер 14, в памет на великия холандец. Върхът обаче бе появата на купата от Шампионската лига, която Христо Стоичков изнесе от тунела на „Васил Левски“. Най-значимият трофей в клубния футбол Камата вдигна за първи път точно преди 24 години – на 22 май 1992 година с екипа на Барселона на „Уембли“.

2 минути след началото на второто полувреме Димитър Бербатов направи 2:0. Той засече с глава центриране отляво на Христо Стоичков! 120 секунди по-късно упражнението можеше да се повтори, но този път волето на Бербо бе спасено от резервния вратар Феликс Фернандес. Самият Ицо сътвори пробив подобен на тези от най-добрите му дни, в краят на който обаче загуби баланс и падна в наказателното поле. Неговият кум и рефер на мача Атанас Узунов обаче не послуша феновете по трибуните и не отсъди дузпа. В ответната атака Серхи направи невероятен шпагат пред голлинията на тима на Камата и изби влизащата топка, която бе насочена към мрежата от Людовик Жули.

В 50-та минута Христо Стоичков напусна терена. Замени го Мартин Петров, който само 2 минути по-късно се разписа с красиво воле в далечния ъгъл на Фернандес. След кратка почивка Камата се завърна в игра. В 59-та минута Георги Миланов подаде отдясно към дъгата, където Мартин Петров остави за Стоичков. Легендата стреля, но Фернандес с намеси. Въпреки че всички се опитваха да помогнат на него да вкара гол, Ицо не се полакоми в 61-та минута и опита да намери Салинас пред опразнената врата, но нямаше шанс. Веднага след тази ситуация Камата изпрати десетина топки към сектор „Г“.

В 63-а минута пък Фернандес показа чудесен рефлекс и спаси удар на Хубио Салинас. Многото пропуски на Стоичковия отбор вкараха в сила закона „ако не вкараш, ще ти вкарат“. Точен за 1:3 беше Людовик Жули в 65-та минута. Докато атаката за гола се развиваше, Камата обираше аплодисментите на феновете и започна да праща сувенирни топки и към сектор „Б“. Докато риташе поредната топка към феновете, Ицо чу сигнала на Атанас Узунов за дузпа. Фаулиран беше Мартин Петров от вратаря Фернандес, а за 40 хиляди по трибуните беше ясно кой ще бие от бялата точка. Камата се засили и елегантно прати топката в обратния на вратаря ъгъл. КАМАТА ВКАРА И МАЧЪТ СВЪРШИ! ИГРА СЕ ДО ГОЛ НА СТОИЧКОВ!

Стоичков тим: 1. Байя, 22 Рюштю, 2. Бенариво, 5 Хубчев, 6 Попеску, 6. Бакеро, 6. Алесанко, 7. Костадинов, 7 Гойкоечея, 9. Пенев, 9. Лечков, 9. Бербатов 10. Хаджи, 10. Сираков. 11. Бегиристайн, 11. Боримиров, 12. Серхи, 13. Йорданов, 15. Ж. Карлос, 17. Бончо Генчев, 17. Мартин Петров, 17. Георги Миланов, 19. Хубио Салинас, 20 Красимир Балъков, 20. Мигел Надал

Треньори: Димитър Пенев и Христо Бонев

Тимът на звездите: 1. Хорхе Кампос, 12. Фернандес, 13. Станислав Черчесов, 4. Венсан Кандела. 5. Паоло Малдини, 6 Тугай, 7. Мауро Каморанези, 9 Жан-Пиер Папен, 10. Карлос Валдерама, 10. Футре, 10. Петър Новак, 10. Снайдер, 11. Даниеле Масаро, 11. Алексей Михайличенко, 13. Беланов, 15. Гутиерес, 16. Крайовано,17 Жули, 18 Иван Саморано, 19 Салваторе Скилачи, 21 Деметрио Албертини, 22. Кристиян Карембьо

Треньор: Боб Брадли

Съдия: Атанас Узунов