Велико последно дерби за сезона! Жесток ЦСКА разплака “синия” експеримент пред пустия “Васил Левски” (СНИМКИ)

7 Dni Futbol15.05.20186270
Левски ЦСКА (42)

ЦСКА спечели последното дерби с Левски за сезона! “Червените” триумфираха с 3:2 в изключителен мач, в който “сините” на два пъти изравняваха резултата. Победното попадение реализира Рубен Пинто в 90-та минута. През първото полувреме се разписаха Енрике Рафаел и Паулиньо, а през второто нещата бяха докарани до 2:2 от Кристиян Малинов и Станислав Костов.

Делио Роси избра експериментален състав, в който личаха имената на централния защитник Томислав Папазов, халфът Илия Юруков и нападателя Ривалдиньо. Атаката на армейците бе водена от Кирил Десподов.

ЦСКА натика съперника в неговата половина от първата секунда и поеха абсолютен контрол над мача. Митрев показа, че внимава още във втората минута, пресичайки остър пас на Енрике. В следващата атака вратарт на Левски, макар и със затруднения, се справи с удар по диагонала на Десподов. Крилото на “червените”, който днес игра като централен нападател, изпълни силно пряк свободен удар в 9-та минута. Изстрелът бе от неудобна позиция, от малък ъгъл, но все пак се наложи Митрев да избива акробатично с една ръка. След корнера  “сините” извадиха късмет, че реферът Волен Чинков не видя игра с ръка на младия Томислав Папазов в наказателното поле и дузпата не бе отсъдена.

В 12-та минута Тиаго надскочи пазача си в пеналтерията и с глава продължи за Десподов, който с едно докосване, почти от аутлинията, опита да засече, но прати високо над вратата.

В 19-та минута логичното се случи и ЦСКА поведе. Стойчо Атанасов центрира към първа греда, Митрев изпревари Десподов и боксира, но право на крака на Енрике Рафаел, който бе забравен на 8-9 метра от вратата и от въздуха реализира в опразнената мрежа. Бразилецът бе оставен непокрит от Роман Прохазка, който в течение на целия мач имаше сериозни проблеми с опазването му и често се налагаше единият от централните защитници да атакува крилото на ЦСКА, след като той се бе справил със словака.

“Червените” продължиха да са по-активният отбор, докато футболистите на Левски изглеждаха така сякаш не са заинтересовани изобщо от случващото се покрай тях.

В 30-та минута Енрике си освободи пространство и стреля фалцово от границата на наказателното поле, но Митрев изби. Четири по-късно бразилецът преодоля Прохазка на скорост и пусна за Манолев, който с едно докосване стреля от 10-тина метра, но много над целта. Секунди по-късно Левски изравни от нищото. Божидар Чорбаджийски допусна огромна грешка в центъра на терена, опитвайки да върне към Черниаускас, пред погледа на пресиращия го Паулиньо. Бразилецът овладя топката и я прати между краката на вратаря за 1:1.

“Сините” се посъбудиха след попадението и започнаха да опитват разнообразни атаки по крилата. Тиаго се възползва от отнета топка и стреля от дистанция в 39-та минута, но прати в центъра на вратата и Митрев изби.

На почивката Делио Роси предприе смяна. На мястото на незабележимия младок Илия Юруков се появи Антони Белмонт.

“Червените” отново първи можеха да нанесат удар, но отбраната в синьо се справи с опит за удар, а след това и с корнер, при който топката с рикошет можеше да стигне до Енрике.

В 48-та минута двубоят бе прекъснат за кратко заради димната завеса, получила се след пирошоуто на сектор “Г”.

В 51-та Митрев тръгна да излиза при корнер, но се спря и се върна на голлинията. Чорбаджийски отклони с рамо центрирането и вратарят акробатично боксира към тъчлинията. От там последва ново подаване по въздух, което Прохазка изчисти зад гърба си точно на крака на Манолев. Халфът стреля без забавяне, но много над гредата. Минути по-късно националът получи контузия и сам поиска смяна. На негово място влезе Бланко, който застана на върха на атаката, а Десподов мина по десния фланг.

В 57-та минута Жеферсон хвърли дълъг пас зад гърба на Прохазка за Енрике, който върна от аутлинията към точката на дузпата. Там непокритият Кристиян Малинов с атрактивно воле от въздуха заби топката в тревата, а след като тупна, кълбото се спря в горния десен ъгъл на мрежата на Митрев за 2:1 в полза на ЦСКА.

Вратарят на Левски се справи с коварно центриране на Тиаго 2 минути след попадението, а при контраатаката Паулиньо пусна към полето пред Черниаускас, но Бодуров изби току пред хвърлилия се да засече с шпагат Ривалдиньо. Това бе и последното действие на бразилеца на терена – на негово място се появи Станислав Костов.

В 67-та минута Божидар Митрев излезе неразчетено извън наказателното си поле и попречи на Панайотов да пресече подаването към Енрике. Топката стигна до бразилеца, който опита да я прехвърли над двамата играчи на Левски, но кълбото бе спряно с бицепс от халфа с №71. Реферът Чинков обаче не видя играта с ръка.

В 72-та минута Делио Роси предприе офанзивна смяна, пускайки нападателят Станислав Иванов на мястото на Филипе Нашименто. Младокът заигра редом до Костов на върха на атаката. Бившият нападател на Пирин проби по фланга в следващата минута и върна за Прохазка на дъгата на наказателното поле. Словакът овладя и стреля мощно, но топката се удари в лявата греда на Черниаускас.

В 77-та минута вратарят на “червените” остана изненадан, че Прохазка чукна към Кабрал при пряк свободен удар от почти 30 метра. Холандецът стреля по тревата към десния ъгъл, стражът не успя да улови и последва корнер. При центрирането от него Станислав Костов бе изпуснат на първа греда и атрактивно с пета засече във въздуха. Топката тупна и прехвърли Черниаускас в далечния ъгъл за 2:2. За нападателя с №29 това бе едва трети гол с екипа на Левски, първите два дойдоха във вратата на Септември. Иначе това бе 9-ият му гол през сезона, като останалите шест бяха с фланелката на Пирин през есенния дял на шампионата.

В 83-та минута Паулиньо организира контраатака, подаде дълъг пас към Кабрал на границата на наказателното поле. Холандецът овладя и си отвори пространство за удар, но с левия крак прати покрай гредата от перфектна позиция. 2 минути по-късно Кирил Десподов направи фрапантен пропуск. “Червените” отнеха в собствената си половина и кълбото бе пратено към централната зона, където крилото пусна между двама защитници в синьо и спринтира до наказателното поле. Там Митрев излезе, но бе подминат. На 10 метра от опразнената врата националът обаче стреля високо над вратата.

Това, което Десподов не можа да направи, стори Рубен Пинто в последната минута на редовното време. Португалецът бе изведен със страхотен пас зад гърба на защитата точно от крилото и хладнокръвно прати между краката на Митрев за 3:2 за “червените”.

ЛЕВСКИ (4-1-4-1): Божидар Митрев, Роман Прохазка, Томислав Папазов, Аймен Белаид, Иван Горанов, Илия Юруков (Антони Белмонт), Васил Панайотов, Филипе Нашименто (Ст. Иванов), Жорди Кабрал, Паулиньо, Ривалдиньо (Ст. Костов)

ЦСКА(4-2-3-1): Витаутас Черниаускас, Стойчо Атанасов, Николай Бодуров, Божидар Чорбаджийски, Жеферсон, Кристиян Малинов, Станислав Манолев (Хеан Бланко), Рубен Пинто, Тиаго Родригес, Кирил Десподов, Рафаел Енрике (Раул Лое)