15 000 и Десподов сринаха Лудогорец в епичен трилър на “Армията”! ЦСКА още една крачка по-близо до Купата! (Снимки)

7 Dni Futbol14.12.2017310
1

ЦСКА победи Лудогорец с 2:1 в епичен четвъртфинал за Купата на България! “Червените” се наложиха след продължения, а в герой се превърна Кирил Десподов с победното си попадение в 95-та минута. През първата част Николай Бодуров изведе ЦСКА напред, а Козмин Моци изравни от дузпа. Главният съдия Георги Кабаков имаше много работа през целия мач, в който показа общо 10 жълти и 1 червен картон. Изгонен в 110-ата минута бе Натанаел след удар без топка по Десподов.

Двубоят, в който двата тима си разделиха по едно полувреме – първото бе изцяло за ЦСКА, а второто за Лудогорец – бе изгледан от 10 000 зрители.

Мачът започна с лек превес на Лудогорец в първите 2-3 минути, но след това футболистите на Стамен Белчев стъпваха здраво в единоборствата и именно това им позволи да поведат в 9-та минута. Николай Бодуров пребори последователно Марселиньо и Горалски и видя коридора пред себе си. Бранителят не се поколеба и за миг и  с мощен удар от точно 32 метра в горния десен ъгъл на вратата отбеляза за 1:0.

“Червените” не отстъпиха и сантиметър назад в следващите минути, в които и нервите взеха връх. Вандерсон изблъска едно от децата, които подават топките, което вбеси резервната скамейка на ЦСКА и Раул Лое. Главният рефер Георги Кабаков показа жълти картони на бразилеца и халфа на “червените”. Той можеше да направи 2:0 в 24-та минута, след като засече с глава центриране на Десподов от фаул. Топката летеше към долния ляв ъгъл на вратата, но Броун се разтегна и изби. Самият Десподов не взе правилно решение 120 секунди по-късно, когато получи извеждащ пас от Каранга на крилото, напредна до наказателното поле и опита силен удар от малък ъгъл. Топката обаче прелетя успоредно на голлинията, на 5-6 метра от която напълно необезпокояван подаване очакваше Енрике Рафаел.

В 31-та минута от нищото Лудогорец получи дузпа. Разградчани, които до този момент нямаха нито едно влизане с топка в крака в наказателното поле, организираха атака отдясно, при която топката бе пусната навътре. Няколко играчи се разминаха с кълбото, което Александър Дюлгеров се хвърли да пресича с шпагат. Марселиньо обаче вече бе налетял към него и бе спънат от защитника. Кабаков не се поколеба и посочи дузпа, от която Козмин Моци изравни с хладнокръвен удар в средата на вратата.

ЦСКА можеше да поведе отново секунди след подновяването на играта. Десподов напредна отдясно и пусна за Каранга, който бе затворен от защитник и вратаря Броун и не успя да стреля добре. Топката се озова в Дюлгеров, който от няколко метра нацели лявата греда, но дори и да бе отбелязал попадението нямаше да бъде зачетено заради засада.

В 44-та минута Горалски опита изненадващ удар от 30-тина метра, но Черниаускас внимаваше и улови на метър пред голлинията. На полувремето Димитър Димитров извади  полския халф, който натрупа доста нарушения през първата част и получи жълт картон. На негово място се появи Светослав Дяков. За ЦСКА Стамен Белчев реши да освежи левия фланг на атаката и замени Енрике с Кевин Меркадо.

В 50-та минута дълго подаване към Мисиджан свари неподготвена защитата на “червените” и на Александър Барт се наложи да задържи холандеца пред наказателното поле, за да не излезе той сам срещу Черниаускас. Реферът Кабаков веднага видя нарушението и, въпреки претенциите на разградчани, че френският бранител е бил последен в защитата, му показа само жълт картон. Барт наистина бе последен, но само на метър от него тичаше Бодуров и това се оказа решаващо в преценката на главния съдия.

От пряк свободния удар Натанаел стреля над гредата, а “червените” отговориха с изстрел по тревата на Десподов, който бе блокиран. Домакините изкараха сериозен късмет в 58-та минута, когато незабележимият до момента Лукоки надбяга трима защитници за дълга топка, а Черниаускас излезе неразчетено много рано да го пресреща. Холандецът веднага стреля с прехвърлящ удар към вратата и, когато изглеждаше, че кълбото ще влезе спокойно в мрежата, то тупна на половин метър от голлинията, удари се в напречната греда и се върна към Дюлгеров, който изчисти.

В 60-та Каранга овладя и пусна за Десподов вдясно, а той прострелно върна към нападателя. Бразилецът не успя да овладее и топката стигна до непокрития Меркадо, който обаче с по-слабият си десен крак реши да не стреля и провали възможността за втори гол.

В 64-та минута Дюлгеров падна и контузи ръката си и лекарският щаб на ЦСКА прецени, че той е по-добре да не доиграва мача. На негово място се появи Станислав Манолев.

Витаутас Черниаускас направи първото си спасяване в 72-та минута очи в очи с Марселиньо. Бразилецът бе изведен технично през Барт от Мисиджан, но вратарят на “червените” запази хладнокръвие и с крак спаси сигурен гол. Секунди по-късно топката все пак влезе в мрежата му след удар с глава на Лукоки, но имаше засада и попадението бе отменено.

В 80-та минута ЦСКА изпусна златен шанс. Меркадо центрира полувисоко, Броун не се справи добре с избиването на топката и тя полетя към вратата му, където точно преди Каранга да вкара, Натанаел изчисти акробатично и решително. “Червените” можеха да нанесат решителен удар в първата от двете минути продължение, но отново Натанаел блокира изстрела на Десподов.

Така логично се стигна до продължения и ЦСКА имаше претенции за дузпа само 4 минути след началото им. Каранга овладя между двама в наказателното поле на Лудогорец, но при обръщането му към вратата Пластун спря с ръка топката и голмайсторът не можа да завърши. В следващата атака бразилецът получи в центъра на терена, овладя и прати в коридор за Десподов, който бе изпуснат от Натанаел и очи в очи с Броун прати топката в мрежата за 2:1. В края на продължението се стигна до напрежение между Пластун и резервата Густаво Кулма, но всичко се размина само със заплахи и блъскане.

Второто продължение обаче започна с червен картон за Лудогорец! Каранга не подаде добре към Десподов в наказателното поле и крилото трябваше да се бори с Натанаел за топката крайтъчлинията. Бразилецът замахна и с лакът удари футболиста на ЦСКА в гърлото, за което разградчани напълно заслужено останаха с човек по-малко за последните 10 минути от двубоя. Тимът на Херо можеше да остане и с 9 човека само 4 минути по-късно заради брутално влизане на Мисиджан срещу Кулма, но Кабаков реши да пожали холандеца и да не вдига още повече напрежението в края на двубоя.

В 116-та минута Десподов пусна за Кулма, той върна за Каранга и бразилецът стреля веднага от 10-12 метра, но Броун изби. Две минути по-късно голмайсторът на Първа лига открадна от Сисиньо и влезе в наказателното поле, откъдето стреля, но Броун с крак отново спаси. Стражът излезе победител и срещу Десподов в последната минута, но ЦСКА не излезе от половината на Лудогорец, след като остана с човек повече и не позволи на съперника нито веднъж да застраши преднината от един гол.

Така ЦСКА се присъедини към Ботев Пд и Славия, които си осигуриха място на полуфиналите за Купата след победи съответно над Литекс и Етър. Утре Дунав и Левски ще определят последният полуфиналист от 16:30 ч. в Русе.